Strona 1 z 1

Hymn

: śr 10 sie, 2011
autor: Jan Stanisław Kiczor
Hymn (z greckiego hýmnos ? pieśń pochwalna)

? uroczysta i podniosła pieśń pochwalna o apostroficznym charakterze wypowiedzi, komponowana na cześć bóstwa, szczególnej osoby, wydarzenia, ojczyzny (kraju), a także idei. W kręgu kultury europejskiej hymny znane były w basenie Morza Śródziemnego już w starożytności. Na stałe weszły do kanonów kulturowych wraz z rozwojem chrześcijaństwa, który uczynił swoim ten rodzaj literacki wzorując się na hebrajskim Starym Testamencie i judeochrześcijańskim Nowym Testamencie.

W literaturze średniowiecznej miał charakter niemal wyłącznie religijny. Współcześnie utożsamiany z pieśnią patriotyczną.

Historia literatury zna hymny: państwowe, narodowe, wojskowe, religijne, koronacyjne, akademickie, a także szkolne. Niekiedy hymnem staje się utwór nie spełniający ścisłych wymogów formalnych; wystarczy, że określona społeczność nada mu taką funkcję.

Ma swoją odmianę liturgiczną śpiewaną w czasie nabożeństw. W szczególności rozbudowane są hymny protestanckie (pierwszy skomponowany przez Marcina Lutra).

Jednym z najsłynniejszych hymnów w ujęciu muzycznym jest hymn koronacyjny Georga Friedricha Händla "Zadok the Priest", który od swej premiery w 1727 roku w Opactwie Westminsterskim do czasów obecnych wykonywany jest podczas każdego kolejnego nabożeństwa koronacyjnego.

Znanym polskim hymnem jest Hymn do miłości Ojczyzny stworzony przez Ignacego Krasickiego, oraz Jana Kochanowskiego "Czego chcesz od nas, panie?"



wg: Wikipedii