Deszczowa piosenka

 Moderator: Tomasz Kowalczyk

Awatar użytkownika
Roklin
Posty: 35
Rejestracja: wt 12 lip, 2016

Post autor: Roklin »

Usypiam przy kroplach deszczowej piosenki
Barwy tracą ostrość głos ginie w przestrzeni
Słyszę tylko ciche i kojące dźwięki
Księżyc blado świeci nad krainą cieni

Od nadejścia zmroku zegar ciszej tyka
Zielone płomyki tańczą przed oczami
Powoli do uszu sączy się muzyka
Wiruje miarowo i spływa falami

Gasną resztki jaźni czy to sny czy jawa
Wszystko tu możliwe nie ma rzeczy wielkich
Nie ma rzeczy małych tylko śmiech i brawa
Znikają granice gęstnieją zaś mgiełki

Usypiam przy dźwiękach deszczowej piosenki
A wszystkie idee zostają na kliszy
Chciałbym je wywołać wziąć do ciepłej ręki
Wchodzę w trans a wokół nie ma nic prócz ciszy
3.06.2014

Tym utworem chciałbym się przywitać z tutejszymi użytkownikami. Mam nadzieję, że uczestniczenie w forum będzie wspaniałą przygodą i pozwoli udoskonalić sposób pisania. :)
Ostatnio zmieniony wt 12 lip, 2016 przez Roklin, łącznie zmieniany 1 raz.
Latima
Posty: 3442
Rejestracja: śr 14 lip, 2010

Post autor: Latima »

Witaj, zdaje się, że utwór nie jest wprawką poetycką. Językowo - bez zarzutu, temat ładnie, subtelnie ujęty. Koledzy - Rymowicze pewnie podzielą się jeszcze swoimi uwagami. Powodzenia, La
Awatar użytkownika
Bożena
Posty: 5397
Rejestracja: śr 01 wrz, 2010
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Post autor: Bożena »

i mnie się podoba- i mnie ukoił- a i deszczowo u mnie więc wszystko gra- pozdrawiam :rozyczka:
Miłość - to wariactwo. Lecz tylko idioci nie wariują.
Awatar użytkownika
Tomasz Kowalczyk
Administrator
Posty: 4465
Rejestracja: wt 10 cze, 2014

Post autor: Tomasz Kowalczyk »

Wiersz potrafi chwycić za serce: czyta się go lekko, nie ma w nim inwersji.
Ale metaforyka jest pośledniej jakości bez odkrywczych, oryginalnych fraz. No i rymy gramatyczne...
Roklin pisze:Znikają granice gęstnieją zaś mgiełki
Wielki plus za postawienie "zaś" na drugim miejscu w zdaniu.

Pozdrawiam
Każdy jest kowalem własnego losu. Nie każdy Kowalczykiem.
Awatar użytkownika
Leon Gutner
Posty: 7903
Rejestracja: czw 15 kwie, 2010
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Leon Gutner »

To wspaniałej przygody Rok życzy ci Leo.
Cieszę się że zaszczyciłeś forum skoro piszesz takie wiersze :-D
Właściwie wszystko pod Leona . Forma , świetny klimat , temat - uwielbiam wiersze o deszczu bowiem uwielbiam deszcz :-D
Jedyne do czego można się przyczepić to rymy ale jestem niemal pewny że te wyostrzą ci się z kolejnymi wierszami .
Oryginalne frazy przy tak dobrym warsztacie to też tylko kwestia czasu .

Leo z dużą przyjemnością .

Uszanowanie L.G.
" Każdy dzień to takie małe życie "
Awatar użytkownika
Roklin
Posty: 35
Rejestracja: wt 12 lip, 2016

Post autor: Roklin »

Witajcie!

Latimo - od paru lat coś tam próbuję pisać, miałem zresztą dłuższe przerwy w publikowaniu utworów. Jakiś tam styl już się nieco wypracował. Dziękuję za miły komentarz. :)

Bożeno, cieszy mnie to niezmiernie :) Jestem tylko winny pewne wyjaśnienie - otóż wiersz ten został zainspirowany psychodelicznym utworem muzycznym zespołu Porcupine Tree - It Will Rain For A Million Years - i opowiada o wrażeniach powstałych w głowie przy słuchaniu tegoż. Tu rzeczony utwór:

Pozdrawiam :)

Tomaszu, cieszy mnie Twoja opinia na temat tego utworu. Cóż, prosta forma wyrazu... spróbuję nieco pokomplikować... Zależało mi przy tym utworze na jasnym przekazie, chciałem, żeby odbiorca spróbował uchwycić atmosferę (taki był zamysł, to w żadnym wypadku zarzut, bo strona techniczna też jest ważna). Dziękuję za miłe przyjęcie :)

Leonie, cieszy mnie Twoja opinia :) Zaznaczę tu, że moje utwory w poważnej części dotyczą właśnie przyrody. Nad formą popracuję, nie można poprzestawać na tym, co już się udało. Pozdrawiam serdecznie :)
Pan M

Post autor: Pan M »

Nie przepadam za rymami, ale w tym pobudzającym wyobraźnie wierszu nie tylko nie rażą, ale dodają uroku.
Przeczytałem ten wiersz z dużą przyjemnością.
Awatar użytkownika
Roklin
Posty: 35
Rejestracja: wt 12 lip, 2016

Post autor: Roklin »

Panie M, cieszy mnie Pańska opinia
Pozdrawiam serdecznie ;)
Awatar użytkownika
Goodfella
Posty: 121
Rejestracja: śr 28 paź, 2015

Post autor: Goodfella »

Pomimo gramatycznych rymów, całość podoba mi się. Dość zgrabnie namalowany słowem, deszczowy obrazek. Pozdrawiam...
"No i proszę, taki smarkacz jak ja, ledwo sięgam nosem nad kierownicę… a parkuję cadillaki."
Florian Konrad
Posty: 903
Rejestracja: pt 26 lut, 2016

Post autor: Florian Konrad »

Niestety- tytuł jawnie nieoryginalny partoli wszystko już na starcie. Zwłaszcza, na domiar złego- że odwołanie do Deszczowej piosenki jest już w 1 wersie.
Zatem- zmienić należy przede wszystkim tytuł. Wtedy pogadamy co dalej :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
Roklin
Posty: 35
Rejestracja: wt 12 lip, 2016

Post autor: Roklin »

[?] RazTUrastaM1303, jak się do Ciebie zwracać, żeby było zgrabnie? Dziękuję za opinię :)

Mimuś, ja akurat nie lubię nazbyt oryginalnych tytułów (wydają mi się pretensjonalne w zestawieniu z treścią moich tekstów). Wolę, żeby były ściśle powiązane z wierszem. Nie uważam, żeby któryś z moich utworów był na tym poziomie, żeby faktycznie zaskoczyć czytelnika jego treścią w połączeniu z tytułem. Ten wziął się stąd, że wspomniany wyżej utwór muzyczny wywołał określone wrażenia w mózgu, a skojarzenie było dość jednoznaczne.

Pozdrawiam serdecznie :)
Florian Konrad
Posty: 903
Rejestracja: pt 26 lut, 2016

Post autor: Florian Konrad »

Ja też pozdrawiam. Niemniej jednak- tytuł Twego wiersza jet POTWORNIE nieoryginalny. Nie zakryjesz, nie przysłonisz tego chęcią stworzenia ekfrazy- to- podkreślam- TWÓRCZE- nawiązanie. Nie zaś przekalkowanie czegokolwiek w czambuł.

Zatytułowałbyś na przykład ,,Piosenka w kroplach deszczu" - i byłoby gites.
Czy jakoś tak.
Chwila, sekunda ruszenia głową - i jest ekfraza, nawiązanie w tytule, miast nietwórczego, wręcz PLAGIATORSKIEGO przekalkowania.
Podoba Ci się ,,Deszczowa piosenka"; i chcesz do niej nawiązać- w treści, duchu, idei, w czymkolwiek?- zrób to!! Ale wykaż się inwencją!
Awatar użytkownika
Roklin
Posty: 35
Rejestracja: wt 12 lip, 2016

Post autor: Roklin »

No jest nieoryginalny, to prawda. Choć tytuł miałem już chyba przed rozpoczęciem pisania. I nie myślałem o innych tekstach pod tym tytułem. Nie ukrywam, że nie lubię wymyślać tytułów, nie mam na nie zbyt dobrych pomysłów. Następnym razem będzie już lepiej. :)
Florian Konrad
Posty: 903
Rejestracja: pt 26 lut, 2016

Post autor: Florian Konrad »

Jeśli to jest jakiś przytyk co do mnie - który uważa oryginalność tytułu za rzecz kluczową- to dowaliłeś hahahahahahah

A poważnie- to nie jest tak że za wszelką cenę staram się wymyślić dziwaczny tytuł!! Po prostu szukam swego strumienia, oryginalności, swego nurtu.
Szukam oryginalności w imię siebie. W imię swojej, indywidualnej ekspresji.
Nigdy inaczej. Nigdy na zasadzie ,,sztuka dla sztuki- biorę pierwsze z brzegu trudne słowo i pisze doń wiersz".
Przenigdy. Niech mi ręka odpadnie jeśli tak kiedykolwiek zrobię.
Koncepcja- przede wszystkim.
Nie szukam ,,trudnych" słów. Tym bardziej- na siłę.
Ostatnio zmieniony śr 13 lip, 2016 przez Florian Konrad, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Roklin
Posty: 35
Rejestracja: wt 12 lip, 2016

Post autor: Roklin »

Nie no, żaden przytyk, haha, raczej w drugą stronę to było. Rozumiem, co chcesz przekazać - oryginalność jest w cenie i każdy powinien szukać własnej drogi. Ambicje są ważne i poczucie, że robi się coś dla siebie i robi to coraz lepiej. Sztuki dla sztuki to ja raczej też nie lubię.

Co do trudnych słów, to miałem kiedyś zamysł, by napisać wiersz, na który składałyby się wyłącznie "mądre", "modne" i "trudne" słowa, a byłby o tym, że on sam [tj. ten wiersz] jest pretensjonalny i bez sensu. Dotąd tego pomysłu nie zrealizowałem i nieprędko to nastąpi.

Dobra, kończę już :)