eurojackpot 3 lustro

 Moderator: Tomasz Kowalczyk

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mariusz
Posty: 3238
Rejestracja: wt 30 wrz, 2008
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Mariusz »

myślisz że rozumiem

jak każdy
mam nadzieję

miejsca jeszcze potrafią
tworzyć historię
bez nas

odpowiedzi nic nie znaczą
najważniejsze są pytania
a prawdę mierzy się w kilometrach
po północy
Ostatnio zmieniony ndz 26 cze, 2022 przez Mariusz, łącznie zmieniany 1 raz.
każdy komentarz uczy
Awatar użytkownika
Leon Gutner
Posty: 7907
Rejestracja: czw 15 kwie, 2010
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Leon Gutner »

Boleję tylko nad tym że tak krótki to wiersz ale absolutnie przypadł mi do gustu.
Czwartak piąta i szósta linijka - majstersztyk. Całość dopełnia.

Z ukłonami L.G.
" Każdy dzień to takie małe życie "
Awatar użytkownika
Wiesława Ptaszyk
Posty: 2007
Rejestracja: śr 06 lip, 2016
Lokalizacja: Nowy Tomyśl

Post autor: Wiesława Ptaszyk »

Tak. Poszukujemy, ale nie spodziewamy się znaleźć odpowiedzi.
Ciekawa miniaturka. Pozdrawiam, Mariuszu
Awatar użytkownika
Mariusz
Posty: 3238
Rejestracja: wt 30 wrz, 2008
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Mariusz »

Wiesiu, Leonie, bardzo dziękuję za zaglądnięcie i poczytanie. Pozdrawiam serdecznie.
każdy komentarz uczy
Awatar użytkownika
Krystyna Morawska
Posty: 1464
Rejestracja: czw 04 cze, 2020
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Krystyna Morawska »

Miniaturka, ale temat prawdy, zwłaszcza historycznej, to temat rzeka. Bo cóż jest prawdą? Czy tylko wiedza zgodna z faktami? Prawda powinna służyć człowiekowi, a jak bywa? Niech przykładem będzie historia Grzegorza Przemyka.
Prowokujesz Mariuszu...i dobrze.
- żeby sędzia nie zaznał radości w sądzeniu -
Hanna L.
Posty: 2868
Rejestracja: sob 16 lut, 2013

Post autor: Hanna L. »

Prawda nie leży po środku, to mit wykorzystywany do zdarcia przez tych, którzy wiedzą, że nie mają racji.
Ciekawa ta Twoja miniaturka :rozyczka:
Awatar użytkownika
Mariusz
Posty: 3238
Rejestracja: wt 30 wrz, 2008
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Mariusz »

Wilgo, Hanno, bardzo dziękuję za chwilę refleksji przy wierszu, krótkim jak zwykle, ale przynajmniej mam pewność, że Was nie zanudzę. :mrgreen: Pozdrawiam serdecznie :rozyczka:
każdy komentarz uczy
księżycowa
Posty: 832
Rejestracja: ndz 14 lut, 2016

Post autor: księżycowa »

Miejsca zawsze będą tworzyć jakąś historię... bez nas, o nas, po nas... Odpowiedzi, to gotowce, pytania są ciekawsze, czasami da się jeszcze coś zmienić, czemuś zaradzić. Mierzenie prawdy w kilometrach, po północy, jest czymś bardzo odległym, a jednocześnie jakby dowodzi finału, kresu. Jednak zawsze są miejsca, które przed nami...
Obserwuję eurojackpoty, lustro wiele odbija.

Teraz widzimy jakby w zwierciadle, niejasno; wtedy zaś (zobaczymy) twarzą w twarz (I List do Koryntian) Pozdrawiam.
"Każdy człowiek jest jak księżyc. Ma swoją drugą stronę, której nie pokazuje nikomu"
Awatar użytkownika
ćma
Posty: 694
Rejestracja: sob 12 sty, 2013
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: ćma »

Zawsze tak było. Im większa odległość, tym bardziej ochoczo i kreatywnie historia pisze się na nowo. Wiersz skłania do refleksji. Pozdrowienia:)
hawi
Awatar użytkownika
Tomasz Kowalczyk
Administrator
Posty: 4469
Rejestracja: wt 10 cze, 2014

Post autor: Tomasz Kowalczyk »

Piękny wiersz, Mariuszu, jednak pozwól mi zasiać pewną wątpliwość. Boję się stosowania w utworach poetyckich pierwszej osoby liczby mnogiej. Ona powoduje spłaszczenie poruszonego tematu, który zostaje pozbawiony znaczenia tak istotnego dla podmiotu lirycznego - pierwszej osoby liczby pojedynczej. Używanie zaimka "my" zasiewa w treści dydaktyzm niszczący indywidualizm i boleśnie uogólnia.
"My to nikt"...

Pozdrawiam
Każdy jest kowalem własnego losu. Nie każdy Kowalczykiem.
Awatar użytkownika
Mariusz
Posty: 3238
Rejestracja: wt 30 wrz, 2008
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Mariusz »

Księżycowo, dziękuję za piękny komentarz i idealnie trafiony cytat. :rozyczka:
Ćmo, bardzo dziękuję za refleksję i czas przy wierszu. :rozyczka:
Tomku, masz rację w stu procentach. Ten fragment zmieniałem wielokrotnie i za Twoją radą zmienię go jeszcze raz, oczywiście starając się nie zmienić przekazu. Środkowa strofa zostanie jednak bez zmian. Bardzo dziękuję za profesjonalne podejście i chwile przy wierszu.
Pozdrawiam Was serdecznie.
każdy komentarz uczy
Latima
Posty: 3442
Rejestracja: śr 14 lip, 2010

Post autor: Latima »

* bez "a"
Mariuszu, gdybym miała podłożyć wymowę tego wiersza pod swoje doświadczenia, to mogłabym pomyśleć, że jest adresowany do mnie, dziwne. Pl ma problem, cóż...Taka podpowiedź życiowa dla Pla od doświadczonej kobiety - może pytania to czas przeszły dokonany, dlatego " odpowiedzi nic nie znaczą", więc po co je zadawać, nawet samemu sobie, niczego nie zmienią. Uniwersalizm tej wypowiedzi poetyckiej pozwala na przyjęcie i doposowanie do osobistych spraw, pozdrawiam! La
Dorota Chołody
Posty: 1106
Rejestracja: wt 24 sty, 2012
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Dorota Chołody »

Tak się zastanawiam nad tym "my", które zresztą już wyrzuciłeś, zmieniając przy tym znaczenie wersu...
W moim odbiorze nie jest /nie było wyrazem jakiegoś ogółu, w którego imieniu wypowiada się PL, a wprost przeciwnie - ponieważ jest "ja", jest "ty", wobec czego "my" w tym wierszu to "ja" + "ty" i dla mnie ma to charakter indywidualny :-D Wyobraziłam sobie, że to "ty" ("myślisz") jest kobietą i stąd takie przemyślenia.
Ot, dylemat...

Pozdrawiam, Mariuszu :-D

_
Awatar użytkownika
Mariusz
Posty: 3238
Rejestracja: wt 30 wrz, 2008
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Mariusz »

Cieszę się, że widzisz Latimo, różne możliwości w wierszu. Na tym również mi zależało. Dziękuję za spojrzenie i komentarz.
Mam nadzieję Doroto, że ta drobna zmiana nie przeszkodziła zbyt mocno w czytaniu i zmieniła odbiór tylko odrobinkę. Diękuję za czas spędzony przy wierszu.
Pozdrawiam Was serdecznie :rozyczka:
każdy komentarz uczy