Ogólnopolski Konkurs Literacko-artystyczny portalu Wywrota.p

 Moderator: Tomasz Kowalczyk

ODPOWIEDZ
Anonymous

Post autor: Anonymous »

Konkurs dzieli się na część literacką i graficzną. Terminy nadsyłania prac: 10 lutego - 31 marca 2011. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz publikacja w antologii „Wywrotowe Teksty”.

„Rewolucje – Rewelacje! Paronimy i Paranoje XXI wieku”


Idea: czego szukamy?

Celem konkursu jest refleksja nad problemem kondycji języka współczesnej kultury w aspekcie komunikacyjnym, społecznym, obyczajowym, ekonomicznym itp.

Chcemy wyłonić spośród nadesłanych prac najciekawszy tekst lub cykl tekstów podejmujący zarówno na poziomie treści jak i formy problem miejsca i roli języka we współczesnym świecie.

Ponadto poszukujemy pomysłu na opracowanie graficzne papierowego wydania antologii Wywrotowych Tekstów, w skład której wejdą nagrodzone w konkursie utwory.


Konkurs literacki: o czym mówimy?


Zadajemy uczestnikom konkursu pytanie: Czy dla współczesnego człowieka kultura komunikacyjna, język i obraz, którymi się posługujemy w komunikacji stanowią obszar inspiracji, rozwoju i twórczej kreacji czy może są narzędziem manipulacji i represji a więc przyczyną nieuczciwości i źródłem frustracji. Czy jesteśmy w stanie uwalniać swoje myślenie i życie od permanentnej iluzji i opresji w jaką wprowadza nas język współczesnej reklamy, polityki, mediów, Internetu… Czy, i w jakim stopniu literatura może nam w tym pomóc? Jak dzisiaj wyznaczyć wyraźną granicę między „rewolucją” – dajmy na to – w aspekcie ekonomicznym (np. „rewolucyjnym spadkiem cen” w galerii handlowej) a medialną „rewelacją z ostatniej chwili”, w której pseudo lektor imitowanego „magazynu informacyjnego” zawiadamia nas o tym spadku w trybie sensacyjnym? Czy istnieją jakiekolwiek nieprzekraczalne granice manipulacji w obszarze współczesnej kultury komunikacji?

A może tytuł konkursu: „Rewolucje – Rewelacje! Paronimy i Paranoje XXI wieku” Ciebie zainspiruje zupełnie inaczej…


Formy tekstu:

Dopuszczamy do konkursu wszelkie formy tekstu: wiersze, aforyzmy, opowiadania, esej, reportaż, inne formy. Słowem – oczekujemy ciekawych, przemyślanych ale i odważnych wypowiedzi, skomponowanych z myślą o publikacji w druku zwartym, opisujących zarysowane w temacie zjawisko.


Konkurs graficzny: jak to widzimy?

Obraz w dzisiejszej komunikacji jest tekstem kultury, komunikatem, który oprócz tego, że wywołuje wrażenia zmysłowe i przeżycia duchowe – jest w istocie informacją. Tekst natomiast przedstawiany jest często na sposób obrazu, działa na nas poprzez typografię, kolor czcionki, układ formalny itp.

Zadajemy więc artystom plastykom, grafikom komputerowym i fotografikom pytanie o tekst i obraz, wzajemne relacje między tymi formami wyrazu i udział każdej z nich w obszarze tematycznym: „Rewolucje – Rewelacje! Paronimy i Paranoje XXI wieku”.
Nie chcemy tworzyć kolejnej antologii neolingwistycznych eksperymentów. Szukamy pomysłu na ciekawą, czytelną, efektowną formę oprawy publikacji „Wywrotowe Teksty”, w skład której wejdą utwory nagrodzone w konkursie „Rewolucje – Rewelacje! Paronimy i Paranoje XXI wieku”.




Regulamin, wymogi i listę nagród znajdziecie tutaj: http://www.wywrota.pl/db/artykuly/18233 ... tyczn.html
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
Anonymous

Post autor: Anonymous »

Znani są już Jurorzy konkursu:

Agnieszka Mirahina ? filolożka, poetka; autorka dwóch tomów wierszy: Radiowidmo [Biuro Literackie, Wrocław 2009] oraz ?Do rozpuku? [WBPiCAK, Poznań 2011]

Marcin Orliński ? krytyk literacki [Laureat Konkursu Krytycznoliterackiego IV Festiwalu Puls Literatury, Łódź 2010r.], poeta ? autor tomów Drzazgi i śmiech Wydawnictwo WBPiCAK, Poznań 2010 oraz Parada drezyn, SPP Oddz. w Łodzi, Śródmiejskie Forum Kultury ? Dom Literatury, Łódź 2010

Łukasz Plata ? krytyk literacki i teatralny, związany z ?Cegłą?. Magazynem Materiałów Literackich, Fundacją ?Karpowicz?, redaktor, korektor.