Konkurs ?Wywrotowe Kino?!

 Moderator: Tomasz Kowalczyk

ODPOWIEDZ
Anonymous

Post autor: Anonymous »

W związku z otwarciem nowego działu ? KINO ? w naszym serwisie
Redakcja Wywroty.pl ogłasza Konkurs ?Wywrotowe Kino?!

Na (1.) recenzję filmową kwietnia oraz na (2.) esej dotyczący najciekawszych zjawisk i największych słabostek współczesnej kinematografii polskiej.



Regulamin


1. W Konkursie mogą wziąć udział wszystkie osoby posiadające konto na portalu Wywrota.pl [Zainteresowanych Konkursem nie posiadających jeszcze konta w naszym serwisie prosimy o zarejestrowanie się.]

2. Konkurs trwa od 1 do 30 kwietnia br., ogłoszenie wyników nastąpi do 15 maja br.

3. Do Konkursu (1.) mogą być zgłaszane recenzje filmów polskich i zagranicznych, pełno- i krótkometrażowych oraz dokumentalnych, których premiera polska miała miejsce w 2010 i 2011 roku; oraz (2.) eseje dotyczące wybranego aspektu współczesnej kinematografii polskiej, w tym również kina niezależnego/offowego, z naciskiem na zjawiska najbardziej ?wywrotowe?, innowacyjne i odkrywcze oraz na najpoważniejsze bolączki polskiego filmu.

4. Do Konkursu mogą być zgłoszone wyłącznie teksty nigdzie dotychczas niepublikowane.

5. Teksty wklejamy do edytora w dziale KINO portalu Wywrota.pl za pomocą funkcji ?prześlij newsa lub artykuł? z dopiskiem w ?zajawce? : Konkurs ?Wywrotowe Kino?!

6. Zgłoszone do Konkursu teksty powinny być wolne od błędów językowych i spełniać wymogi edycyjne serwisu Wywrota.pl [Kryteria edycyjne artykułów i newsów publikowanych na portalu Wywrota.pl]. Teksty zostaną opublikowane w dziale KINO w ciągu trzech dni od przesłania do akceptacji, jeśli spełniać będą powyższe kryteria, jeśli zaś konieczne będzie poprawienie błędów i literówek Autorka/ Autor zostanie o tym poinformowany za pomocą wywrotowego komunikatora. Dopuszczamy możliwość nanoszenia korekt stylistycznych w tekstach już po ich opublikowaniu, aż do ostatniego dnia trwania konkursu.

7. Redakcja Portalu Wywrota.pl powoła profesjonalne Jury, które dokona oceny zamieszczonych recenzji i esejów, przyzna po jednej nagrodzie w każdej kategorii oraz wyróżnienia.

8. Organizatorzy Konkursu przyznają nagrodzonym Autorkom/Autorom nagrody w postaci książek o tematyce filmowej; lista nagród i planowany sposób ich rozdysponowania znajduje się poniżej. Autorzy najciekawszych prac mogą liczyć na stałą współpracę z redakcją działu ?Kino? portalu Wywrota.pl.

9. Organizator prześle do Zwycięzców informację mailową o przyznaniu nagrody i ustali sposób jej przekazania. Redakcja Wywroty.pl pokrywa kaszt przesłania nagród za pośrednictwem Poczty Polskiej wyłącznie na terenie kraju.

10. Wykładnia powyższego Regulaminu należy do Organizatorów ? Redakcji Portalu Wywrota.pl


Koordynator konkursu: Paweł Kaczorowski ? redaktor prowadzący Wywroty.pl, kontakt: <a>pik@wywrota.pl</a>

Fundatorami nagród książkowych w Konkursie ?Wywrotowe Kino?! są:

1. Wydawnictwo Krytyki Politycznej
2. Wydawnictwo Literackie Semper

1. Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna
pod redakcją Agnieszki Wiśniewskiej
Okładka: miękka, liczba stron: 320
Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2011

W Polskim kinie dokumentalnym 1989-2009 nie pytamy o wartości estetyczne i ?etykę dokumentalisty?. Piszemy historię polityczną III RP. Wśród autorów znaleźli się m.in.: Magdalena Błędowska, Joanna Erbel, Jakub Majmurek, Maciej Nowak, Tomasz Piątek, Kazimiera Szczuka i Artur Żmijewski.

2. Seriale. Przewodnik Krytyki Politycznej
Opracowanie zbiorowe
Okładka: miękka, liczba stron: 320
Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2011

Seriale. Przewodnik Krytyki Politycznej to przewodnik po serialowym świecie Polski, Europy, Ameryki, świata. Wśród autorów m.in.: Kinga Dunin, Agnieszka Graff, Jaś Kapela, Cezary Michalski, Joanna Ostrowska, Krzysztof Tomasik, Michał Zygmunt.

3. Herzog. Przewodnik Krytyki Politycznej
Opracowanie zbiorowe
Okładka miękka, liczba stronic: 192
Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2010

Opowieść o życiu, filmach i polskiej recepcji Wernera Herzoga.

Maria Janion opowiada Kazimierze Szczuce, w jaki sposób filmy Herzoga stały się tematem jej słynnego gdańskiego seminarium. Piotr Kletowski mówi o projekcie ukrytym w filmach Herzoga z Klausem Kinskim. Artur Żmijewski wyciąga Herzoga z kina, a Benjamin Noys interpretuje słynną bijatykę między Herzogiem a Kinskim jako sprzeczkę filozoficzną.

4. Skolimowski. Przewodnik Krytyki Politycznej
Opracowanie zbiorowe
Okładka: miękka, liczba stronic: 192
Wydawnictwo Krytyki Polityczna, Gdańsk???Warszawa 2010

Czy światowej sławy mistrz kina artystycznego może robić filmy interwencyjne? Skolimowski. Przewodnik Krytyki Politycznej to ilustrowana wieloma zdjęciami opowieść o reżyserze niepokornym, twórcy kina zbuntowanego, którego europejska krytyka jednym tchem wymieniała obok Godarda, Polańskiego czy Antonioniego.

5. Jerzy Sosnowski, Czekanie cudu
okładka miękka, stron: 286
Wydawnictwo Literackie Semper, Warszawa 2008

Mamy przed sobą lekturę opowiadającą o narastaniu wątpliwości, rozpadaniu się uporządkowanego obrazu świata i zatracaniu wiary; począwszy od pozytywistów, przez pokolenie ?bruLionu? aż do filmów Davida Lyncha i Kieślowskiego. Części trzecia i czwarta Czekania cudu to opowieści o filmie, Bogu i ogólnie pojętnym niepokoju pojawiającym się w sztuce.