do 25.01 Ja cię kocham, a ty pisz

 Moderator: Tomasz Kowalczyk

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mariola Kruszewska
Posty: 12383
Rejestracja: czw 24 lip, 2008
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Post autor: Mariola Kruszewska »

Wychodząc z optymistycznego założenia, że w każdym z nas drzemie odrobina Casanovy i w każdej z nas przemyka choć cień Julii, Krasnostawski Dom Kultury i Grupa Literacka A4, ogłaszają V edycję Konkursu Twórczości Miłosnej „Ja Cię kocham, a Ty pisz!”.

Do Konkursu może przystąpić każdy, komu się to żywnie podoba, i każdy, kto chce w ten sposób dać upust swym szałom miłosnym i porywom twórczym. Nie liczą się wiek, staż, ani doświadczenie. Prace muszą być jednak oryginalne (niepublikowane nigdzie wcześniej), dyktowane sercem, a nie chęcią zysku. Czekamy zatem na Państwa wiersze (maksymalnie trzy) oraz małe formy prozy poetyckiej (maksymalnie dwie strony standardowego wydruku komputerowego). Uczestnicy Konkursu mogą zgłaszać swoje prace w ramach tylko jednej formy.
Na Konkurs należy nadsyłać utwory powielone w trzech egzemplarzach wydruku komputerowego, opatrzonego godłem (czyli pseudonimem). W oddzielnej kopercie powinny znajdować się dane o Autorze/Autorce (wiek, ewentualnie czym się obecnie zajmuje, dane niezbędne do nawiązania kontaktu – najlepiej numer telefonu i adres e-mail).

Na Państwa prace czekamy do 25 stycznia 2012 r. (liczy się data stempla pocztowego). Dla najlepszych przewidziano nagrody: I miejsce – 300 zł, II miejsce – 200 zł, III miejsce – 100 zł.

Jury, w składzie: Renata Filipiak, Krzysztof Konopa (Przewodniczący), Kazimierz Malinowski, zastrzega sobie prawo innego podziału nagród.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się we wtorek 14 lutego 2012 r. o godz. 17.00
w Sali Konferencyjnej w Ratuszu Miejskim, pl. 3-go Maja 21. Wtedy też nastąpi oficjalnie rozstrzygnięcie Konkursu, połączone z promocją debiutanckiego tomiku Mariusz Kargula „Niewczesny pogrzeb wierszoroba”.

Swoje utwory prosimy kierować na adres:
Krasnostawski Dom Kultury,
ul. Piłsudskiego 66,
22-300 Krasnystaw;
z dopiskiem: „Ja Cię kocham, a Ty pisz!”.
Ojcze nasz, (...) przyjdź królestwo Twoje.

Nie uczę, nie mam patentu na rację. emde
Awatar użytkownika
Mariola Kruszewska
Posty: 12383
Rejestracja: czw 24 lip, 2008
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Post autor: Mariola Kruszewska »

V Konkurs Twórczości Miłosnej “Ja Cię kocham, a Ty pisz”


Relację z rozstrzygnięcia V Konkursu Twórczości Miłosnej
“Ja Cię Kocham, a Ty pisz” przygotował i przesłał Paweł Laufer.

„Dnia 9 lutego 2012 r. w Dębczynie nieopodal Samoklęsk, w domu Kazimierza Malinowskiego odbyły się obrady jury, nad których prawidłowością czuwał mąż zaufania i protokolant Mariusz Kargul oraz jego asystenci pies Leon i suka Szuja.

Jury w składzie : Patrycja Janowska, Kazimierz Malinowski oraz Paweł Laufer - przewodniczący, sformułowali werdykt w V edycji konkursu twórczości miłosnej „Ja Cię kocham, a Ty pisz” Krasnystaw 2012.

Obrady trwały sześć godzin od 17:30 do 22:30. Były burzliwe, wyczerpujące, niejednokrotnie przybierały dramatyczny obrót. W zaciekłej argumentacji oponenci, próbując forsować swoje racje, niejednokrotnie odwoływali się do nazwisk matek adwersarzy i szli nawet dalej, do kilku pokoleń wstecz.

Podsumowanie obrad.

W V edycji konkursu twórczości miłosnej „Ja Cię kocham, a Ty pisz” udział wzięło 230 autorów, spłynęło około 300 zestawów wierszy i opowiadań uczestników z Polski i z zagranicy.

Łączna waga nadesłanych tekstów konkursowych osiągnęła niemal 6 kilogramów.

Pierwsza część obrad dotyczyła kwestii formalnych. Wysunięto następujące postulaty, do realizacji których, tym publicznym ogłoszeniem, jury zobowiązuje organizatora:

1. Rozszerzenie formuły konkursu o wymiar edukacyjny. Jurorzy, na wyraźne własne życzenie, będą odtąd, podczas ogłoszenia wyników, mogli zadeklarować gotowość kontaktu z uczestnikami konkursu, którzy chcieli by skorzystać z indywidualnych konsultacji warsztatowych. (Zwracam się do jurorów z zapytaniem o ich stanowisko),

2. Zwiększenie dbałości o przestrzeganie zapisów regulaminu. Jury, widząc nagminne przykłady nieregulaminowych zgłoszeń, uznało, że od przyszłorocznej edycji konkursu, bezwzględnie odrzucane będą zgłoszenia, w których teksty opatrzone są imieniem i nazwiskiem. Przyjmowane będą jedynie teksty opatrzone godłem składającym się z jednego wyrazu (jeden wyraz po to, aby uniknąć godeł dwuwyrazowych mogących przypominać imię i nazwisko),

3. Uszczegółowienie zasad pracy jurorów, w tym roli i uprawnień przewodniczącego. Należy stworzyć transparentny system głosowania, oraz należy ściślej określić kompetencje członków jury, w tym prymarnej roli i kompetencji przewodniczącego.

4. Stworzenie wydawnictwa pokonkursowego. Publikacja zwycięskich tekstów w prasie lub czasopismach literackich.

W drugiej części jurorzy zaprezentowali teksty, które poddane zostały wnikliwej dyskusji i krzyżowej ocenie. Spośród nich dokonano ostatecznego wyboru trzech utworów zwycięskich oraz utworów wyróżnionych.

Kazimierz Malinowski zgłosił 20 zestawów do przedyskutowania, Patrycja Janowska 5, Paweł Laufer 8.

Następnie jurorzy przedstawili trzy typy finałowe jeszcze bez określenia miejsca.

Ostatecznie ustalono finałową trójkę. Wyniki V Konkursu Twórczości Miłosnej “Ja Cię kocham, a Ty pisz” Krasnystaw 2012 r.:

Za umiejętność przekazania w tradycyjny pod względem formy literackiej, a także prosty komunikatywny sposób, egzystencjalnej prawdy, w krótkiej wierszowanej opowieści o rodzeniu się ponadpokoleniowej mądrości, której owocem jest miłość

III miejsce i nagrodę 100 zł otrzymuje godło Dorocza 62 za wiersz „Dopiero teraz” – Dorota Czerniakiewicz z Chełma.

Za piękno tego, co ponad słowami, za bogactwo bez przesady i wrażliwość dyskretną, emocję uzyskaną przy minimum środków, za rytm jak do tańca i przestrzeń. Za prawdę wzruszenia

II miejsce i nagrodę 200 zł otrzymuje godło W drodze za wiersz „Nie wszystkim przytrafia się sen” – Marzena Mariola Podkościelna z Olchowca.

Za chirurgiczną precyzję słowa, nadzwyczajną ostrość obrazu, za bezkompromisowe i odważne podejście do tematu, za niezwykłą umiejętność budowania skromnymi środkami mocnego, ostrego jak brzytwa przekazu oraz za sugestywną powściągliwość

I miejsce i nagrodę 300 zł otrzymuje godło Dybuk za wiersz „Idźcie i rozmnażajcie się” – Weronika Granosik ze Zgierza (16 lat).

Jury postanowiło także wyróżnić następujących autorów:

1.Godło Esther za wiersz „Gwiezdni kochankowie” i wiersz „Faunowe oświadczyny”, Katarzyna Micota, Wieluń.

2. Godło Okoń Panzerfaust za wiersz „Lipiec”, Grzegorz Ruta, Gdyni.

3. Godło Lucyna za wiersz „Opis odpustu”, Stefan Szczygłowski, Gdańsk.

4. Godło Mirka Pyrka za wiersz „Załamanie bez światła”, Małgorzata Kowalska, Kobyla Kępa k/Sztutowa.

5. Godło Sarna za wiersz „***”, Grzegorz Chwieduk, Kępice.

6. Godło PeDr.O za fragment wiersza, będący dobrym tekstem do utworu RAP, Adrian Pietrzyk, Sosnowiec (licealista).

7. Godło Santino Savolle za opowiadanie, Łukasz Kiljański, Pabianice (16 lat).

8. Godło Amandi za wiersz „już po godzinach”, Czesław Markiewicz, Zielona Góra.

9. Godło Jaguar za wiersz „From Moscow with Love”, autor nieznany.”
Ojcze nasz, (...) przyjdź królestwo Twoje.

Nie uczę, nie mam patentu na rację. emde