myśl i jej otoczenie

 Moderator: Tomasz Kowalczyk

ODPOWIEDZ
Grześ
Posty: 92
Rejestracja: sob 03 sty, 2009

Post autor: Grześ »

Po przeczytaniu tematu z tematu psychologia postanowiłem jak zwykle wtrącę parę swoich uwag dotyczących myśli , jej znaczenia dla funkcjonowania człowieka i skutków jakie to ma na nasze życie.
Zaskakującym jest fakt, że każdy ale to dosłownie każdy doskonale sobie zdaje sprawę ze znaczenia myśli w życiu, ale niestety fakt ten jest notorycznie pomijany w życiu codziennym, jako że uznawany jest za tak oczywistą prawdę iż nie warto się nim zajmować.
Postaram się w stosunkowo prosty sposób opisać mechanizmy działania myśli na wszystkie ważniejsze sfery życia każdego z nas zdając sobie sprawę z tego, ze nie wyczerpię tematu a jedynie zasygnalizuje to co najważniejsze. Myślę że na skutek lektury moich wywodów - wywołam nie tylko mała dyskusje w tym temacie, ale i zmianę waszych zapatrywań w tym temacie.
W zasadzie temat oddziaływania myśli na wnętrze człowieka i na skutek tego oddziaływanie na warunki zewnętrzne jest dość powszechnie opisywanym, ale postaram sie pokazać mechanizmy które doprowadzają nie tylko do innego postrzegania rzeczywistości, ale i w swoich skutkach (inspirowanie do działania) powodują zdecydowane zmiany w otoczeniu. Zdaje sobie sprawę, że to co opiszę poniżej będzie truizmem, ale jak juz podkreśliłem - właśnie najprostsze i najbardziej uniwersalne zasady i prawdy - umykaja naszej uwadze.
więc do dzieła.......

ZASADA TWORZENIA OSOBOWOSCI POPRZEZ MYŚL

Myśl a w szczególności myśl ludzka jest zasadniczym i podstawowym elementem każdego działania. Wpierw bowiem powstaje koncepcja, która odpowiednio analizowana i udoskonalana dopiero przeradza się w konkretne działanie. Ten świadomy sposób pojmowania myśli - powoduje, że osiągamy konkretne sukcesy w poczynaniach. Bagatelizowanie tego prowadzi wręcz do stagnacji i klęski.
W pojmowaniu myśli należy wręcz stwierdzić, że jest to jedyny element ludzkiej (i nie tylko) i osobowości, która kształtuje nie tylko charakter ale i jest zasadniczym motorem do kształtowania wszystkiego co nas otacza. Nie jest istotne czy myśl ta jest świadoma czy nie - w każdym przypadku oddziaływuje w jednakowy sposób.
Często zastanawiamy się dlaczego jedni odnoszą w swoim życiu sukces a inni napotykają na swojej drodze życiowej same porażki. Niewątpliwie przyczyna nie jest zewnętrzna a polega na wykorzystaniu siły swojego umysłu. Wręcz można stwierdzić, że wszystko co nas spotyka jest wywołane naszym działaniem które ma swój początek w myślach i jest nimi inspirowane.
Dla zilustrowania podam najprostszy z możliwych przykład:
Małe dziecko nie ma szerokiego wypracowanego systemu pojmowania rzeczywistości. Musi minąć jakiś określony czas aby wyrastając w takich czy innych warunkach wypracowało swój system myślowy. Przecież to nie od warunków zewnętrznych zależy jakie będzie w przyszłości, jakim potencjałem będzie dysponowało, ale od konkretnego sposobu myślenia opiekunów czy rodziców. Dzieci wychowywane bez miłości rodziców i ich akceptacji – staje się zupełnie inne niż dziecko które wyrastało w atmosferze harmonii i miłości. Zresztą po wielu latach to czego doświadczyło w dzieciństwie – przenoszone jest na otoczenie i to nie tylko w sensie rodzinnym. Jednak stworzenie odpowiedniej atmosfery wymaga odpowiedniego uzmysłowienia sobie przez rodziców i opiekunów (a więc stworzenia odpowiednich warunków myślenia) znaczenia każdego posunięcia , ba – świadomości skutków myślenia.
Popatrzcie jak działa ten mechanizm. Każdy z nas doskonale sobie zdaje z tego sprawę, jednak nie każdy stosuje ta zasadę. Myśl ludzka w tym przypadku nawet jeśli nie jest jawnie przekładana na konkretne działania – oddziałuje mentalnie na sposób myślenia innych.
c.d.n.
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 przez Grześ, łącznie zmieniany 1 raz.