Mam pytanie

 Moderator: Tomasz Kowalczyk

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jan Stanisław Kiczor
Administrator
Posty: 15130
Rejestracja: wt 27 sty, 2009
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jan Stanisław Kiczor »

Ostatnio, bardzo często, po jakimś filmie (serialu) czy innym programie telewizyjnym pokazuje się napis: "Audycja zawiera(ła) lokowanie produktu"

Czy znajdzie się ktoś, kto oświeci mnie o co w tym chodzi, gdzie jakie produkty i kto lokuje?

Pozdrawiam licząc na Was. :rozyczka:
Ostatnio zmieniony pn 12 gru, 2011 przez Jan Stanisław Kiczor, łącznie zmieniany 1 raz.
Imperare sibi maximum imperium est

„Dobry wiersz zdarza się rzadziej / niż zdechły borsuk na drodze (…)” /Nils Hav/
Awatar użytkownika
Mariola Kruszewska
Posty: 12383
Rejestracja: czw 24 lip, 2008
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Post autor: Mariola Kruszewska »

To znaczy, że w filmie użyto produkty marki, która dorzuciła się do kosztów filmów. Jeśli oglądasz np. serial "Ojciec Mateusz", pewnie zauważyłeś, że bohaterowie namiętnie piją kawę Woseba.
Ojcze nasz, (...) przyjdź królestwo Twoje.

Nie uczę, nie mam patentu na rację. emde
Awatar użytkownika
Monika_S
Posty: 1422
Rejestracja: wt 12 sty, 2010
Lokalizacja: Radom/Warszawa
Kontakt:

Post autor: Monika_S »

Bodajże od czerwca weszły w życie nowe rozporządzenia, które zmieniły m.in sposób oznaczania programów przeznaczonych dla konkretnych grup wiekowych (np. teraz zamiast zielonego kółeczka jest chyba uśmiechnięta zielona buźka, która oznacza program dla każdego). Rozporządzenie nakazuje także umieszczenie przytoczonego przez Ciebie zdania jeśli w programie/filmie/serialu występuje produkt określonej marki, występującej na rynku, w zasadzie kryptoreklama np. bohaterowie serialu piją kawę Nescafe, albo jeżdżą określoną marką samochodu itp. i nazwy produktów są widoczne. Samo lokowanie produktu to z angielskiego product placement polegające na nawiązaniu do danego produktu podczas audycji, choć nie wprost, które będzie działać na podświadomość, aby odbiorca kojarzył np. daną markę kawy z ulubionym bohaterem ze swojego serialu, który ją pije i przez to sam zaczął ją kupować, albo przyprawy "Prymat"z Magdą Gessler i jej gastronomiczną jakością.

Lokuje zatem sprzedawca, choć nie zawsze, ponieważ lokowanie może być też nieodpłatne, a lokują w programach, serialach, filmach. Nie dopuszczone jest natomiast lokowanie produktu w programach dla dzieci. Takie zabiegi zawsze miały miejsce. Teraz jednak zgodnie z normami UE muszą być takie programy odpowiednio oznakowane dla większej świadomości odbiorcy.
"Nie komentujesz wierszy innym - nie dziw się, że inni nie komentują Twoich"
Awatar użytkownika
Jan Stanisław Kiczor
Administrator
Posty: 15130
Rejestracja: wt 27 sty, 2009
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jan Stanisław Kiczor »

Na to nie wpadłbym, tym bardziej, że jak mnie akcja zajmuje, to szczegóły mi umykają, a może po prostu mało spostrzegawczy z natury jestem.

Serdecznie za wyjaśnienie dziękuję :rozyczka: :rozyczka: :rozyczka:
Imperare sibi maximum imperium est

„Dobry wiersz zdarza się rzadziej / niż zdechły borsuk na drodze (…)” /Nils Hav/