Hexe

Okiem profesjonalisty

 Moderator: Tomasz Kowalczyk

ODPOWIEDZ
Hexe
Posty: 1123
Rejestracja: pn 05 sie, 2013

Post autor: Hexe »

Beduinka

żaden Beduin
nie koczuje w snach
uwolniła go Aisza
jedna z szesnastu tysięcy ziarenek
jej myśli
smakowały jak rodzynki
wysuszone przez wiatr

oczy
wypełnione pustynią
traciły odcień
czarnych nasion opuncji
tylko przestrzeń
jak piaskowa burza
zapierała dech
a to dopiero początek
Ostatnio zmieniony pn 26 paź, 2015 przez Hexe, łącznie zmieniany 19 razy.
s. jurkowski
Posty: 0
Rejestracja: śr 12 lut, 2014
Lokalizacja: warszawa

Post autor: s. jurkowski »

Czytając Pani wiersze mam mieszane uczucia. Z jednej strony mówią one o rzeczach ważnych, z drugiej wydają mi się zbyt długie, rozwlekłe. A po pierwszych dwudziestu centymetrach wiersza czytelnik może odczuwać osłabienie, a po następnych czterdziestu nastąpią początki agonii. Wiersz długi, czy też poemat, musi być niesłychanie dobrze skomponowany, części powinny się dopełniać, odkrywać nowe światy niczym poszerzający się widnokrąg. Pewnie sprofanuję Pani wiersz, ale powiem, że pewnie bym skończył na:
Beduinie
nie potrafię
z dłoni zbudować domu
Wiem, co mi Pani powie. "To nie wszystko, wiersz mówi jeszcze o kilku innych rzeczach, jest niepełny, nie mój, jak można go tak okaleczać."
Otóż można. Zdajmy sobie sprawę z tego, że nie można wszystkiego wepchnąć do jednego wiersza. Czasami trzeba zrezygnować z jakichś wersów, metafor dla dobra tego, co zostaje, czyli utworu, który już powiedział wszystko, zasygnalizował napięcia emocjonalne; a za nim zaczyna sie coś nastepnego, albo - najczęściej - rozpisanie tego, co już zawierają wersy poprzedzające. Radzę więc poczytać te wiersze, zwłaszcza z nożyczkami. "Fotogeniczna pamięć" i "Nosferatu" są dosyć precyzyjne, choć także wielosłowne, ale nie w sposób nadmierny, rażący. Proszę podczas pisania poświęcać większą uwagę oszczędności i precyzji słowa, operowaniu obrazem i znaczeniami, mniej zaś opisami; bardziej kreować niż komentować.
Stefan Jurkowski
Hexe
Posty: 1123
Rejestracja: pn 05 sie, 2013

Post autor: Hexe »

Pięknie dziękuję za ocenę i pozdrawiam :)

Eureka!!!
Dopiero teraz zrozumiałam dlaczego byłam bliska agonii czytając "Pana Tadeusza"


.
Ostatnio zmieniony śr 26 lut, 2014 przez Hexe, łącznie zmieniany 2 razy.