Obowiązek obywatelski

 Moderator: Tomasz Kowalczyk

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mariola Kruszewska
Posty: 12383
Rejestracja: czw 24 lip, 2008
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Post autor: Mariola Kruszewska »

Czy wiesz, obywatelu, że:

Każda rodzina powinna mieć przygotowane podstawowe wyposażenie na czas klęsk żywiołowych.
Podczas katastrof może wystąpić brak elektryczności, gazu, wody itp. Możliwe jest też, że warunki uniemożliwią opuszczenie domu przez wiele dni. Przygotowane zawczasu wyposażenie ułatwi przetrwanie tego trudnego okresu.

Wyposażenie powinno zawierać:

żywność: mięso, owoce i warzywa w puszkach; puszkowane soki, mleko i zupy; cukier, sól i przyprawy; wysokokaloryczne pożywienie (witaminy, słodycze, żywność dla niemowląt i ludzi starszych, krakersy, suchary, ekstrakty kawy i herbaty) – zapas na okres 3-5 dni przechowywać w chłodnym i suchym miejscu;

woda: wodę należy zgromadzić najlepiej w plastikowych pojemnikach w ilości 4-5 litrów na osobę na okres 3-5 dni, wliczając wodę do utrzymania podstawowych zasad higieny (woda powinna być odkażona, np. wybielaczem do prania o stężeniu 5,25 % w ilości 1 kropla na litr wody);

odzież i rzeczy do spania: każdy domownik powinien posiadać jedną zmianę bielizny, odzieży i butów, a dodatkowo okrycie przeciwdeszczowe, ciepłą bieliznę, koc lub śpiwór;

apteczka pierwszej pomocy: gaza; sterylne bandaże, w tym elastyczne; taśmy przylepne; nożyczki; chusta; termometr; środki aseptyczne, środki przeciwbólowe, aspirynę, środki przeczyszczające, węgiel aktywowany; mydło; rękawice gumowe oraz zapas lekarstw na przewlekłe choroby członków rodziny;

przybory i narzędzia: turystyczny zestaw do gotowania, radio na baterie, latarki, zapasowe baterie, nóż wieloczynnościowy, zapałki, przybory do pisania, gwizdek, przybory do higieny, plastikowe pojemniki, papier toaletowy, przybory do szycia – zestaw powinien być spakowany i gotowy do zabrania.
Ostatnio zmieniony wt 25 mar, 2014 przez Mariola Kruszewska, łącznie zmieniany 1 raz.
Ojcze nasz, (...) przyjdź królestwo Twoje.

Nie uczę, nie mam patentu na rację. emde
Awatar użytkownika
Jan Stanisław Kiczor
Administrator
Posty: 15130
Rejestracja: wt 27 sty, 2009
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jan Stanisław Kiczor »

Powiało grozą. :shock: :shock: :shock:
Imperare sibi maximum imperium est

„Dobry wiersz zdarza się rzadziej / niż zdechły borsuk na drodze (…)” /Nils Hav/
Awatar użytkownika
Mariola Kruszewska
Posty: 12383
Rejestracja: czw 24 lip, 2008
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Post autor: Mariola Kruszewska »

W zasadzie tak powinno być w każdym domu, bo przy wybuchu paniki lud w swej masie wyłapuje ze sklepu, ile zdoła unieść, więc dla mniej sprawnych lub spóźnionych pozostaje tynk ze ścian. Ja sprawy nie bagatelizowałabym. Nie potrzeba nawet wojny - wystarczy odciąć na kilka dni gaz i prąd.

Mam trochę zapasów kiszonych ogórków. Nie mam gwizdka.
Ojcze nasz, (...) przyjdź królestwo Twoje.

Nie uczę, nie mam patentu na rację. emde
Awatar użytkownika
Jan Stanisław Kiczor
Administrator
Posty: 15130
Rejestracja: wt 27 sty, 2009
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jan Stanisław Kiczor »

Mariola Kruszewska pisze:Mam trochę zapasów kiszonych ogórków. Nie mam gwizdka.
Mam gwizdek i parę litrów różnych nalewek i wódki. Do kiszonych ogórków - w sam raz.
Tylko jakby co, to ten kryzys bliżej siebie winniśmy "przeżywać", żeby po napitek sięgnąć i po zagrychę także. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Imperare sibi maximum imperium est

„Dobry wiersz zdarza się rzadziej / niż zdechły borsuk na drodze (…)” /Nils Hav/
Awatar użytkownika
Mariola Kruszewska
Posty: 12383
Rejestracja: czw 24 lip, 2008
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Post autor: Mariola Kruszewska »

Na tym polega problem, że na TEN wypadek będziemy uwięzieni w swoich czterech ścianach. I będziemy się cieszyć, że nie w trzech.
Ojcze nasz, (...) przyjdź królestwo Twoje.

Nie uczę, nie mam patentu na rację. emde
human13
Posty: 5
Rejestracja: pn 25 maja, 2015

Post autor: human13 »

Mam tylko lekarstwa w jednym miejscu. Pierwsze słyszę o takim zestawie, ale dziękuję. Przygotuje sobie taki ekwipunek.
Awatar użytkownika
Bożena
Posty: 5397
Rejestracja: śr 01 wrz, 2010
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Post autor: Bożena »

Mariola Kruszewska pisze:odzież i rzeczy do spania: każdy domownik powinien posiadać jedną zmianę bielizny, odzieży i butów, a dodatkowo okrycie przeciwdeszczowe, ciepłą bieliznę, koc lub śpiwór;
oby nigdy nie potrzeba było sięgać po te zapasy- raczej nie znam domownika, który by nie miał rzeczy do spania- chyba, że lubi spać nago :mrgreen: odzież też raczej nie jest jednorazowa i nie trzeba jej gromadzić- u mnie zgromadzona w nadmiarze :mrgreen:

:rozyczka:
Ostatnio zmieniony wt 26 maja, 2015 przez Bożena, łącznie zmieniany 1 raz.
Miłość - to wariactwo. Lecz tylko idioci nie wariują.
Maria
Posty: 7795
Rejestracja: ndz 05 wrz, 2010

Post autor: Maria »

Mariola Kruszewska pisze:odzież i rzeczy do spania: każdy domownik powinien posiadać jedną zmianę bielizny, odzieży i butów, a dodatkowo okrycie przeciwdeszczowe, ciepłą bieliznę, koc lub śpiwór;
Mariolu - a co z resztą? Wyrzucić czy użyć na rozpałkę?
Co do żywności - chyba ograniczę się tylko do tabletek bądź ziółek nasennych i w tym stanie cały ewentualny kataklizm będzie niezauważalny. :mrgreen:
Ostatnio zmieniony pt 29 maja, 2015 przez Maria, łącznie zmieniany 1 raz.