znaki zapytania

 Moderator: Tomasz Kowalczyk

ODPOWIEDZ
roztańczona
Posty: 158
Rejestracja: ndz 05 maja, 2013
Lokalizacja: Żary

Post autor: roztańczona »

czy w otchłani zapomnienia
mogę znów przywołać myśli
które krążą od niechcenia
wśród cierpienia i nicości?

gdzie emocje i wspomnienia
zapodziały się w tej pustce?
czy już nic nie ma znaczenia
w granitowej szarej kostce?

nie chcę patrzeć znów na dziecko
przytłoczone samotnością
i któremu bardzo ciężko
jest pogodzić sen z wolnością

gdzie ten bóg co dał nam miłość
choć dziś po niej nie ma śladu?
daj nam spokój znów i litość
nie wytrzymam już ich braku

i pytanie mam ostatnie
do anioła skierowane
jeśli dziś na wieczność zasnę
to usłyszysz me błaganie?
Awatar użytkownika
Irena
Posty: 5444
Rejestracja: pt 26 wrz, 2008
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: Irena »

Nie stosujesz interpunkcji...poza trzema znakami zapytania, które są zbędne, bo konstrukcja już sama wskazuje, że to pytanie.
Słownik słów polskich jest bogaty i szukałabym zamiennika słowa znów, a nie powtarzała kilka razy.
roztańczona pisze:jeśli dziś na wieczność zasnę

to usłyszysz me błaganie?
Jak już, to moje błaganie, poza tym jak ktoś na wieczność zaśnie to już błagać nie będzie.
" siła pióra leży w pokorze do własnego słowa"- Mithril
roztańczona
Posty: 158
Rejestracja: ndz 05 maja, 2013
Lokalizacja: Żary

Post autor: roztańczona »

Interpunkcji nie zastosowałam celowo. Wiem, że wynikła przez to pewna niekonsekwencja, ale taki miałam zamiar.
Ostatnie wersy również pisane są świadomie. Wiem też, że lepszym zaimkiem jest "moje", lecz "me" pozwoliło mi zachować rytm. Co do snu wiecznego - ma to pokazać pewnego rodzaju rezygnację. Zachęcam do dalszej interpretacji i nie brania tego wiersza zbyt dosłownie ;)
W każdym razie bardzo dziękuję za uwagi. Każda jest dla mnie bardzo ważna :)
Awatar użytkownika
mysia
Posty: 402
Rejestracja: ndz 24 kwie, 2016
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: mysia »

Faktycznie pytajniki oznajmujące są w tytule i styka...choć kompozycja formalna w kontekście z wersami następującymi i tę potrzebę pytania (?) znosi czy też coś tam wnosi :-D A ostatnie dwa słowa zrzuć w kadzie piekielne :rozyczka: :rozyczka: :rozyczka:
Ostatnio zmieniony śr 17 sty, 2018 przez mysia, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jak dziwna jest natura ludzka! To, co rani przy świetle, podoba się w ciemnościach"
roztańczona
Posty: 158
Rejestracja: ndz 05 maja, 2013
Lokalizacja: Żary

Post autor: roztańczona »

mysia pisze:A ostatnie dwa słowa zrzuć w kadzie piekielne :rozyczka: :rozyczka: :rozyczka:
Dlaczego?
Awatar użytkownika
Mariola Kruszewska
Posty: 12383
Rejestracja: czw 24 lip, 2008
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Post autor: Mariola Kruszewska »

Wierzę, że kiedyś porzucisz "otchłanie zapomnienia" i "me błaganie", zstąpisz z górnych pułapów zadęcia na proste ścieżki poezji. Gorąco Ci tego życzę, bo posiadasz poetycką wrażliwość i rytmiczne wyczucie.
Ojcze nasz, (...) przyjdź królestwo Twoje.

Nie uczę, nie mam patentu na rację. emde
roztańczona
Posty: 158
Rejestracja: ndz 05 maja, 2013
Lokalizacja: Żary

Post autor: roztańczona »

Mariola Kruszewska pisze:Wierzę, że kiedyś porzucisz "otchłanie zapomnienia" i "me błaganie", zstąpisz z górnych pułapów zadęcia na proste ścieżki poezji. Gorąco Ci tego życzę, bo posiadasz poetycką wrażliwość i rytmiczne wyczucie.
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Mam rozumieć, że lepiej używać prostych słów, bez pewnego rodzaju patosu?
Awatar użytkownika
mysia
Posty: 402
Rejestracja: ndz 24 kwie, 2016
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: mysia »

Nastka, "to usłyszysz" co wcześniej modlisz a więc jest i to-to i to co może usłyszysz, nieprawdaż :mrgreen:
"Jak dziwna jest natura ludzka! To, co rani przy świetle, podoba się w ciemnościach"
Awatar użytkownika
maybe
Posty: 5330
Rejestracja: pt 06 maja, 2011

Post autor: maybe »

Patos nie podkreśla, a raczej spłyca. Wrażliwość warto zachować :) Powodzenia :rozyczka:
Wiem wystarczająco dużo, żeby wiedzieć jak mało wiem.
Awatar użytkownika
Leon Gutner
Posty: 7856
Rejestracja: czw 15 kwie, 2010
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Leon Gutner »

Jest w tej prostocie jakiś urok ale to nieszczęsne me do zmiany a jak się nie da zachować rytmiki należy przebudować cały wers.
Zajrzałem z ciekawością.

Z uszanowaniem L.G.
" Każdy dzień to takie małe życie "
roztańczona
Posty: 158
Rejestracja: ndz 05 maja, 2013
Lokalizacja: Żary

Post autor: roztańczona »

Leon Gutner pisze:Jest w tej prostocie jakiś urok ale to nieszczęsne me do zmiany a jak się nie da zachować rytmiki należy przebudować cały wers.
Zajrzałem z ciekawością.

Z uszanowaniem L.G.
Bardzo dziękuję za odpowiedź, jednak mam jedno pytanie. Co złego jest w zaimku "me"? Przecież funkcjonuje w języku.
Awatar użytkownika
Mariola Kruszewska
Posty: 12383
Rejestracja: czw 24 lip, 2008
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Post autor: Mariola Kruszewska »

Dokładnie to chciałam powiedzieć.

Bardzo dziękuję za odpowiedź, jednak mam jedno pytanie. Co złego jest w zaimku "me"? Przecież funkcjonuje w języku.
Funkcjonuje, ale rzadziej. Stąd pokusa, by myśleć, że skoro rzadziej, to mniej pospolicie, to bardziej wyszukanie, to bardziej z górnej półki, więc pakuj się do wiersza. I wiersze od nich pękają. I staje się symbolem, znakiem nieporadności, łatwizny, wtórności, grafomaniii. Trudniej bowiem skleić "normalne" wyrazy w coś niepospolitego.
Ostatnio zmieniony czw 18 sty, 2018 przez Mariola Kruszewska, łącznie zmieniany 1 raz.
Ojcze nasz, (...) przyjdź królestwo Twoje.

Nie uczę, nie mam patentu na rację. emde