Dojrzałość K.

 Moderator: Tomasz Kowalczyk

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 437
Rejestracja: śr 15 lis, 2017
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Post autor: Zdzisław »

Dojrzałe kobiety
są mądrzejsze.
Nie szukają
gruszek na wierzbie.
Awatar użytkownika
Tomasz Kowalczyk
Administrator
Posty: 4448
Rejestracja: wt 10 cze, 2014

Post autor: Tomasz Kowalczyk »

Niestety, przechodzę obok tekstu. Twoja fraszka nie jest śmieszna i nie ma w niej wiele sensu. Nie ma poza tym rymu, który utrwalałby morał.

Pozdrawiam
Każdy jest kowalem własnego losu. Nie każdy Kowalczykiem.
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 437
Rejestracja: śr 15 lis, 2017
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Post autor: Zdzisław »

Tomasz Kowalczyk pisze:Niestety, przechodzę obok tekstu. Twoja fraszka nie jest śmieszna i nie ma w niej wiele sensu. Nie ma poza tym rymu, który utrwalałby morał.

Pozdrawiam
Tomaszu, fraszka nie jest śmieszna, tylko refleksyjna; ma też sens i rym. Ale przyjmuję do wiadomości, że masz inne zdanie.
Lidia
Posty: 1117
Rejestracja: czw 14 lis, 2013

Post autor: Lidia »

To niby ta poezja?
Na początku było Słowo (z Ewangelii św.Jana)
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 437
Rejestracja: śr 15 lis, 2017
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Post autor: Zdzisław »

Lidia pisze:To niby ta poezja?
Każdy ma swój odbiór i swoje upodobania.
Maria
Posty: 7795
Rejestracja: ndz 05 wrz, 2010

Post autor: Maria »

Wg mnie, to stwierdzenie faktu. I moim zdaniem to nie jest fraszka, tylko wniosek z obserwacji życia. Już w samym wyrazie "dojrzałe" tkwi rozwaga czy powaga, więc nie śmieszność. Fraszka, to gatunek prześmiewczy sam w sobie.
Nie myśl głośno, obudzisz uśpione.
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 437
Rejestracja: śr 15 lis, 2017
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Post autor: Zdzisław »

Maria pisze:Wg mnie, to stwierdzenie faktu. I moim zdaniem to nie jest fraszka, tylko wniosek z obserwacji życia. Już w samym wyrazie "dojrzałe" tkwi rozwaga czy powaga, więc nie śmieszność. Fraszka, to gatunek prześmiewczy sam w sobie.
Nie, Mario. Cytuję:
Fraszka (wł. frasca – gałązka, drobiazg, bagatela, błahostka) – krótki utwór liryczny, zazwyczaj rymowany lub wierszowany, o różnorodnej tematyce /podkreślenie moje/, często humorystycznej lub ironicznej (satyrycznej). Często kończy się wyraźną puentą.
Fraszka nie musi być więc wyłącznie prześmiewcza. Do tego dojrzałość też nie jest synonimem rozwagi, ale... jest częstsza niż u młodych ludzi.
Co do "stwierdzenia faktu" - przecież tym są fraszki - stwierdzeniem faktu, ale z puentą - komentarzem. Tak jest i u mnie.
Ocvzywiście masz prawio do swojego, innego zdania. Spiszemy protokół rozbieżności? ;)
Ostatnio zmieniony pn 22 kwie, 2019 przez Zdzisław, łącznie zmieniany 3 razy.