Przed chwilą zgasły świece

 Moderator: Tomasz Kowalczyk

ODPOWIEDZ
wierszopis
Posty: 2
Rejestracja: pt 24 paź, 2008
Lokalizacja: Czersk
Kontakt:

Post autor: wierszopis »

Przed chwilą zgasły świece.
Ich blask zdawał się konkurować
Z twoimi oczami. Mogłoby się zdawać,
Że nie ma drugiej takiej pary na świecie.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
A ja wciąż próbuję przemycić dla siebie
Roześmiane oczy, z zaciekawieniem wpatrzone we mnie.
A ja nadal próbuję przemycić dla siebie
Błysk w nocy i usta niemalowane pięknie.
A ja ciągle mam twoje zdjęcie w kieszeni
I obawiam się dwóch kieszonkowców skrytych za rogiem.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Chociaż staram się umieścić
Ciebie gdzieś między prawdą a bogiem,
Między prawdą a bogiem.
Ostatnio zmieniony pn 03 lis, 2008 przez wierszopis, łącznie zmieniany 1 raz.
http://www.wierszopis.prv.pl - kilka moich wierszy | http://www.mdr.prv.pl - trochę muzyki z moim współudziałem
Awatar użytkownika
Mariola Kruszewska
Posty: 12383
Rejestracja: czw 24 lip, 2008
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Post autor: Mariola Kruszewska »

Może dlatego, ze jestes muzykiem, Twój tekst z powtórzeniami wydaje mi się tekstem piosenki z refrenikami. [quote=""wierszopis""]zdawał się konkurować
Z twoimi oczami. Mogłoby się zdawać, [/quote]ale tu ani refren, ani ozdóbka wzmacniająca, tylko zwyczajnie do wymiany.
Tekst poprowadzony narracyjnie, gładko, z ładnym zamknięciem - spojrzeniem na frazeologizm z innej strony[quote=""wierszopis""]staram się umieścić
Ciebie gdzieś między prawdą a bogiem, [/quote]
Najbardziej spodobała mi się metafora ze zdjęciem i kieszonkowcami. Pilnuj jej, peelu, złodzieje kradną nie tylko zdjęcia.

Witaj w Ogrodzie! :hejka:
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 przez Mariola Kruszewska, łącznie zmieniany 1 raz.
Ojcze nasz, (...) przyjdź królestwo Twoje.

Nie uczę, nie mam patentu na rację. emde
Ninoczka
Posty: 94
Rejestracja: sob 27 wrz, 2008

Post autor: Ninoczka »

Znam ten wiersz i dalej twierdzę, że jest świetnie poprowadzony!
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 przez Ninoczka, łącznie zmieniany 1 raz.
megi
Posty: 2345
Rejestracja: pt 26 wrz, 2008
Lokalizacja: skądinąd

Post autor: megi »

[quote=""wierszopis""]A ja ciągle mam twoje zdjęcie w kieszeni
I obawiam się dwóch kieszonkowców skrytych za rogiem. [/quote]to najciekawszy fragment wiersza
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 przez megi, łącznie zmieniany 1 raz.
DOBREGO 2018
Tomasz Kowalczyk

Post autor: Tomasz Kowalczyk »

Podobnie jak Emde na początku byłem zdania, że wiersz ów jest tekstem piosenki.
[quote=""wierszopis""]. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . [/quote]
Kropki oddzielające zwrotki są niepotrzebne.
No i powtórzenia... Gdybyś je usunął...
[quote=""wierszopis""]Błysk w nocy i usta nie malowane pięknie. [/quote]
"Niemalowane" piszemy łącznie.

Pozdrawiam

Tomek
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 przez Tomasz Kowalczyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Anonymous

Post autor: Anonymous »

Patrząc tylko na graficzną szatę tekstu zastanawiają mnie kropki. Jaką mają tu funkcję? Dzielą? Dzielą strofy, więc to jest podwójne oddzielenie? Granicą, której nie da się przedrzeć, też nie jest - ma luki.

[quote=""wierszopis""]Przed chwilą zgasły świece.
Ich blask zdawał się konkurować
Z twoimi oczami. Mogłoby się zdawać,
Że nie ma drugiej takiej pary na świecie.[/quote]
Zastanowiłabym się nad nieco inną interpunkcją, po same oczy zrobiłabym zdanie wprowadzający. "Ich" też średnio mi się widzi. Gdyby pokombinować coś w ten deseń:

Przed chwilą zgasły świece, których blask
Zdawał się konkurować z twoimi oczami.
Mogłoby się zdawać, że nie ma drugiej takiej
pary na świecie.
[kiedy parę przerzucimy do następnego wersu to wytworzy się jeszcze coś poza parą ;)]
A ja wciąż próbuję przemycić dla siebie
Roześmiane oczy, z zaciekawieniem wpatrzone we mnie.
A ja nadal próbuję przemycić dla siebie
Błysk w nocy i usta nie malowane pięknie.
A ja ciągle mam twoje zdjęcie w kieszeni
I obawiam się dwóch kieszonkowców skrytych za rogiem.
"Oczy" w zbyt bliskim sąsiedztwie. O niemalowanych już chyba przedmówca jakiś wspomniał. I jeszcze to pięknie - pamiętam jak w czasach licealnych przed maturą nauczycielka cały czas nam powtarzała, żeby nie używać słowa 'beautiful', ponieważ ma tyle synonimów, że komisja z góry wtedy zakłada słowną biedotę. Wydaje mi się, że nasze polskie "pięknie" też już się nadużyło, pościerało.


Chociaż staram się umieścić
Ciebie gdzieś między prawdą a bogiem,
Między prawdą a bogiem.
Między snem a jawą, między piekłem a niebiem, między ziemią a niebiem, itd. A jeśli bóg - bez względu na wyznanie, psychologię - jest równoznaczny z prawdą? To gdzie ją upchnąć? Jako czytelnikowi takie pytanie dźwięczy mi w głowie.
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
wierszopis
Posty: 2
Rejestracja: pt 24 paź, 2008
Lokalizacja: Czersk
Kontakt:

Post autor: wierszopis »

[quote=""anima""]Cytat:
Chociaż staram się umieścić
Ciebie gdzieś między prawdą a bogiem,
Między prawdą a bogiem.

Między snem a jawą, między piekłem a niebiem, między ziemią a niebiem, itd. A jeśli bóg - bez względu na wyznanie, psychologię - jest równoznaczny z prawdą? To gdzie ją upchnąć? Jako czytelnikowi takie pytanie dźwięczy mi w głowie.[/quote]

Gdybym ja, jako czytelnik, postawił znak równości pomiędzy bogiem i prawdą, to zwrot "staram się umieścić ciebie gdzieś między prawdą a bogiem" zinterpretowałbym jako uznanie osoby, o której mowa w tekście, jako niezaprzeczalnie (i w każdym aspekcie) prawdziwej.
Patrząc tylko na graficzną szatę tekstu zastanawiają mnie kropki. Jaką mają tu funkcję? Dzielą? Dzielą strofy, więc to jest podwójne oddzielenie? Granicą, której nie da się przedrzeć, też nie jest - ma luki.
Kropki oddzielające poszczególne strofy w zamierzeniu nie miały uwypuklać granic pomiędzy nimi. Jest to racze moja forma hołdu dla poety, który w swej twórczości nie stronił od "graficznych upiększeń" w stylu kropek, gwiazdek etc. Bynajmniej nie stosowanych do "graficznego upiększenia" kawałka papieru zapisanego literami zbitymi w słowa...
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 przez wierszopis, łącznie zmieniany 1 raz.
http://www.wierszopis.prv.pl - kilka moich wierszy | http://www.mdr.prv.pl - trochę muzyki z moim współudziałem