Monica Ali "Od kuchni"

 Moderator: Tomasz Kowalczyk

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mariola Kruszewska
Posty: 12383
Rejestracja: czw 24 lip, 2008
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Post autor: Mariola Kruszewska »

Załóżmy, że to przyzwoita powieść i postać jest wiarygodna, zaczynamy ją rozumieć.*

Książka Monici Ali „Od kuchni” to powieść wielowymiarowa, obyczajowo–społeczno–psychologiczna, z delikatnie zarysowanym wątkiem kryminalnym. Opowiada historię Gabriela Lightfoota, szefa kuchni w londyńskiej restauracji, który przeżywa kryzys wieku średniego.

Poznanie lokalu „od kuchni” to marzenie wielu gości każdej restauracji czy baru. Autorka stwarza czytelnikowi okazję do podglądania nie tylko kulinarnego warsztatu, ale przede wszystkim skomplikowanych relacji międzyludzkich. Z pozycji obserwatora czytelnik czerpie wiedzę na temat pracujących tam przedstawicieli wielu nacji przybyłych ze wszystkich kontynentów do Anglii w poszukiwaniu lepszego życia. Ich różnorodne historie, opowiadane z trudem, bo nie należą do najweselszych, przenoszą czytelnika z jednego świata do drugiego. Każdy z nich ma coś własnego do dorzucenia nie tylko w kwestii restauracyjnego menu, ale i w sprawie tworzenia multikulturowego tygla, jakim stała się Wielka Brytania. Imigranci wpisują się we współczesną historię Zjednoczonego bardziej niż kiedykolwiek Królestwa, nadając mu nowy, wielobarwny kształt. Śmierć jednego z pracowników restauracji (Ukraińca) stanowi punkt zwrotny w życiu głównego bohatera.

(…) tkanie jest trochę takie jak życie. W jedną stronę idzie osnowa, która daje deseń i kolor. Ale potrzebny jest też wątek, coś stałego, co biegnie przez całość.

Gabe pracuje w podnoszącym się z upadku hotelu Imperial, ale po cichu marzy o prowadzeniu własnej restauracji. Pragnie poślubić ukochaną kobietę, z którą jest związany od kilku lat, lecz dopuszcza się zdrady. Komplikuje mu się życie rodzinne – ojciec, z którym wiązały go trudne, napięte relacje, choruje na raka, a cierpiąca na starczą demencję babcia wymaga stałej opieki. Czuje, że w ciągu czterdziestu kilku lat niczego nie osiągnął i tak naprawdę nie wie, co chciałby osiągnąć. Te czynniki powiązane ze stresującą pracą wpędzają bohatera w załamanie nerwowe. Osamotniony w wielkim mieście, zagubiony wśród ludzi, poszukuje własnej tożsamości w cywilizacyjnym wyścigu szczurów, w którym nie ma miejsca na hołdowanie wartościom. Podglądamy jego życie „od kuchni” poprzez częste retrospekcje bohatera, będące smutnym rozrachunkiem z przeszłością. Obserwujemy postępujące zmiany w jego psychice, wewnętrzną szamotaninę i bezradność, która przywodzi go na skraj obłędu. Towarzyszymy w bolesnej drodze do odkrycia prawdy o samym sobie.

Myśli pan: jak człowiek może robić coś takiego, he, he? Nawet i ja myślę w ten sposób. Co czyni nas ludźmi? Czy może jesteśmy raczej zwierzętami?

Powieść Monici Ali to paradoksalnie książka z optymistycznym wydźwiękiem. Historia o poszukiwaniu miłości, wiary i nadziei krzepi, pozwalając pokładać ufność w niezłomności człowieczeństwa i najważniejszych dla niego wartości.

Autorka pisze lekkim, skrzącym się dowcipem stylem. Przykłada wiele troski do szczegółów, także z fachowej dziedziny kulinariów, dzięki czemu opisy nabierają wyrazistości i plastyczności. Sprawna narracja to niewątpliwie atut powieści, choć początkowo czytelnik może się pogubić w nawale postaci.



*Cytaty pochodzą z powieści „Od kuchni”.






Stron: 516
Oprawa: broszurowa ze skrzydełkami
Format: 135×205
Tłumacz: Jacek Spólny
ISBN 978-83-7506-467-4
Cena: 29,90 zł
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 przez Mariola Kruszewska, łącznie zmieniany 1 raz.
Ojcze nasz, (...) przyjdź królestwo Twoje.

Nie uczę, nie mam patentu na rację. emde