WYNIKI Międzyportalowego Konkursu

 Moderator: Tomasz Kowalczyk

Awatar użytkownika
Jan Stanisław Kiczor
Administrator
Posty: 15130
Rejestracja: wt 27 sty, 2009
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jan Stanisław Kiczor »

Wyniki

Międzyportalowego Konkursu Poetyckiego „Pukają do nas”


Zaproszeni do Konkursu zostali użytkownicy n/w for:

Forum Piszemy.pl – serwis literacki i edukacyjny
Forum Postscriptum – forum literackie
Forum Ósme Piętro – przyjazny portal literacki
Forum Poezja ART - forum grupy artystycznej Aurea Dicta
Forum Ogród Ciszy

Na Konkurs, swoje utwory przysłało 38 użytkowników, nadsyłając w sumie 70 prac.
Z uwagi na wymogi regulaminowe, dwóch autorów zostało zdyskwalifikowanych (prace
wcześniej zamieszczone w Internecie).

Wszystkie prace zostały zaprezentowane zarówno Jurorom jak i pozostałym użytkownikom
(głosującym na najlepszy ich zdaniem – wiersz) jako przypisane do kolejnych numerów, w
miarę ich napływania, bez innych danych umożliwiających jakąkolwiek identyfikację.

Ostatecznej ocenie Jurorów, jak i innym użytkownikom, przedstawiono 66 prac, trzydziestu
sześciu autorów.

Zaproszone do udziału w Konkursie - Jury, rezultaty swojej pracy przedstawiło w poniższym
Protokole:.


Protokół Jury

MIĘDZYPORTALOWEGO KONKURSU POETYCKIEGO

W dniu 21 października 2013 roku Jury Międzyportalowego Konkursu Poetyckiego opatrzonego motywem „Pukają do nas” w składzie:

Leszek Żuliński – przewodniczący
Anna Maria Musz
Stefan Jurkowski,

po zapoznaniu się z 66 utworami, które zostały do konkursu zgłoszone, postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia n/w utworom:

I nagroda – dla wiersza opatrzonego numerem 68

II nagroda – dla wiersza opatrzonego numerem 4

III nagroda – dla wiersza opatrzonego numerem 31

oraz dwa wyróżnienia dla wierszy opatrzonych numerami 16 i 57

W finale Konkursu znalazły się także teksty opatrzone numerami 1, 3, 6, 11, 14, 15, 17, 19, 21, 22, 34, 48, 50, 51, 55, 56, 65, 67.

Jak zwykle, mogliśmy nagrodzić mniej utworów niż chcielibyśmy, więc wszystkim uczestnikom tego turnieju życzymy powodzenia w następnych jego edycjach
Rozszyfrowanie numerów, pod którymi kryją się nazwiska autorów, Jury pozostawia organizatorowi Konkursu i w jego ręce oddaje dalsze procedury określone regulaminem.
Równocześnie Jury składa podziękowania za nadesłanie wierszy wszystkim uczestnikom Konkursu i podkreśla, że jego poziom był dobry, zaś hasło „Pukają do nas” zapożyczone z wiersza Ernesta Brylla w wielu utworach zostało uwzględnione i twórczo zaadoptowane.


Anna Maria Musz Stefan Jurkowski Leszek Żuliński




W związku z powyższym, Organizator podaje wiersze i ich autorów, nagrodzonych i wyróżnionych przez Jury:


I miejsce:

Wiersz nr 68 - „Constans” autor Agnieszka Marek - forum „Ogród Ciszy”
Nagroda – 550 PLN + dyplom pamiątkowy

II miejsce:

Wiersz nr 4 - „Późna jesień” autor Mariola Kruszewska „emde” - Forum „Ogród Ciszy”
Nagroda - 350 PLN + dyplom pamiątkowy

III miejsce:

Wiersz nr 31 - „Od ciebie to jest uciekanie” autor Danuta Szyszka „Dany”
- Forum „Piszemy.pl”
Nagroda – 200 PLN + dyplom pamiątkowy

Wyróżnienia w postaci książek i dyplomów pamiątkowych, otrzymują:

1. Wiersz nr 16 - „Gruzy” autor Michał Witold Gajda „misza” na forach „Ogród Ciszy”, „Postscriptum”, „Ósme Piętro” i „alter” na forum: „Piszemy.pl

2. Wiersz nr 57 - „spoza różowych szkieł” autor Barbara Kowalczyk „maybe” - Forum „Ogród Ciszy”



Do finałowego zestawu wierszy weszły także:
1. Nr 1 – „Antypody” – autor Marcin Szelak - „Ogród Ciszy”
2. Nr 3 – „Persona non grata” – autor Halina Sułek-Kobiela „fryzjerka” – Ogród
Ciszy”
3. Nr 6 - „bez tytułu” – autor Tomasz Fendryk „eyelessoverseer” – „Ogród Ciszy”
4. Nr 11 - „Stukoty obczyźniane” – autor Łucja Pecolt „kamyczek” – Ósme Piętro”
5. Nr 14 - „Poza granicami” – autor Marek Olszewski – forum „Poezja ART.”
6. Nr 15 – „Niewidzialni” – autor Halina Małecka „Julka” – „Ósme Piętro” „Ogród
Ciszy”
7 Nr 17 - „Brzeg” autor Michał Witold Gajda „Misza – „Ogród Ciszy”, „Postscriptum”,
„Ósme pietro” oraz „alter” – „Piszemy.pl”
8. Nr 19 - „Pewnego razu” autor Maria Szafran „Maria” – „Ogród Ciszy”
9. Nr 21 - „Ciało i krew” autor Marek Olszewski – forum Poezja ART.
10. Nr 22 - „ Decybele” autor Ferdynand Głodzik „Fred” – „Ogród Ciszy”, Ósme
Piętro”, „Postscriptum”
11. Nr 34 - „Na brzegu” autor Tadeusz Krzysztof Knyziak „coobus” – Ósme pietro”
12. Nr 48 - „Lęk wysokości” autor Adam Wojtyła – forum Poezja ART.
13. Nr 50 - „Pusto, ale może wejdziesz” autor Elżbieta Felhauer „elafel” – „Piszemy.pl”
14. Nr 51 - „westgate” autor Piotr Mosiński „pietrek” - „Ósme piętro”
15. Nr 55 - „letarg, czyli zanim zapukają” autor Jan Gawarecki - „Ogród Ciszy”,
„Piszemy.pl”
16. Nr 56 - „Konradom niektórym” autor Barbara Kowalczyk „maybe” – Ogród Ciszy”
17. Nr 65 - „Modlitwa cynika” autor Robert Swoboda „skaranie boskie” – Ósme piętro”
18. Nr 67 - „Córka Św. Mikołaja” autor Jolanta Zarębska „Zola 111” – Ósme piętro

Jury, na prośbę Organizatora, nadprogramowo, uprzejme było wyrazić swoją opinię na temat
przeczytanych wierszy i własnych, związanych z tym spostrzeżeń:


1. Pani Anna Maria Musz:


Wszystko jest już jasne – wiemy, które wiersze uzyskały nagrody i wyróżnienia w I Międzyportalowym Konkursie Poetyckim, znamy także cały „skład finałowy”. To najwłaściwszy moment, by podsumować, w jaki sposób „pukali do nas” (czytelników) uczestnicy konkursu: co i jakimi środkami chcieli nam przekazać?
W zestawie wierszy zgłoszonych do konkursu na równych prawach rywalizowały ze sobą utwory klasyczne (regularne, rymowane, a nawet świadomie stylizowane na poezję wcześniejszych epok) i współczesne, wolne, poszukujące i eksperymentujące. Lista laureatów i finalistów pokazuje, że skrajnie różne stylistyki mogą współistnieć, nie zakłócając się wzajemnie.
Znacznie ważniejszym kryterium oceny wierszy była spójność i unikalność przedstawionych w nich obrazów. Spójność – czyli konsekwentne budowanie przesłania, bez efektownych, ale rozpraszających dygresji. Unikalność – czyli tworzenie historii, która zaskakuje czytelnika, znalezienie nowego ujęcia nawet dla znanych tematów. Z pewnym uproszczeniem można sprowadzić te kryteria do dwóch „pytań testowych”: czy w miarę czytania wiersza odkrywamy w nim stwierdzenia i obserwacje, których na początku się nie spodziewaliśmy? Czy te zaskakujące obserwacje „wrosły” w wiersz, stając się jego nieodłączną częścią? Zaskoczenie nie musi oznaczać szoku i całkowitej zmiany nastroju – czasem wystarczy kilka wersów, które przechwycą naszą uwagę i zapadną w pamięć po lekturze.
Korzystając z możliwości dodania kilku słów do werdyktu jury, chciałabym serdecznie pogratulować zarówno nagrodzonym, jak i wyróżnionym Autorom, a wszystkim uczestnikom podziękować za ciekawe doświadczenia związane z lekturą Ich wierszy.


Anna Maria Musz





2. Pan Stefan Jurkowski:



Lektura wierszy konkursowych łączy się zwykle z nadzieją, na nowe odkrycia. Także z ciekawością, jakie też propozycje artystyczne przedstawią autorzy. Zbyt często jednak łączy się z rozczarowaniem. Tak też się poniekąd stało i w przypadku niniejszego konkursu. Wiele tekstów odebrałem jako pretensjonalne, wymyślone; często odnosiłem wrażenie, że są pełne jakichś rekwizytów i pojęć, ale zupełnie luźnych, niepoddanych żadnemu celowi artystycznemu, jakby autor wierzył, że wystarczy samo ich nagromadzenie.
Niekiedy znów wiersze bywają dosyć sprawne, ale w gruncie rzeczy banalne, nie kreują żadnej nowej metaforycznej przestrzeni poza tą, którą autor widzi i opisuje powierzchownie, za to komplikując i udziwniając poetycki komunikat, co najpewniej ma na celu stworzenie iluzji wielkiej głębi.
Znalazła się tu jednak pewna ilość utworów zasługujących na uwagę. Przynajmniej na tle wszystkich innych. Nie chcę powiedzieć, że wybieraliśmy najlepsze z najgorszych, ale jednak coś z tego było na rzeczy. W każdym razie wszystkim autorom należy się uznanie za odwagę w podejmowaniu poetyckich prób, wyróżnionym zaś trzeba pogratulować i zachęcić ich do dalszej, mozolnej pracy literackiej.


Stefan Jurkowski




3. Pan Leszek Żuliński:



Napisaliśmy w protokole Jury, że poziom konkursu uważamy za dobry. Stefan Jurkowski był najbardziej krytyczny, ale też muszę tu zastrzec, że poziom nierówny to naturalna jakość wszystkich konkursów. Uczestnicy znajdują się na różnym etapie swojego pisania i – co oczywiste – są obdarzeni różnym talentem. Ja tym razem znalazłem niemało wierszy dobrych. Te które wymieniliśmy jako finałowe, świadczą, że gdyby Jury mogło przyznać trzy razy więcej wyróżnień, to zapewne by przyznało.
Juroruję w konkursach od niemal 40 lat i plon tego konkursu uważam za zadowalający. Ciekawy wydał mi się pomysł „międzyportalowej konkurencji”. Portale dają nam przestrzeń publikacyjną, lecz także „rozdrabniają” środowisko. Tym razem chyba integrowało, co odnotowuję z aplauzem. Ciekawa wydała mi się też inspiracja słowami Ernesta Brylla, co niektórzy autorzy znakomicie wykorzystali.
Innymi słowy: ten konkurs wydał mi się nieszablonowy; dobrze stałoby się, gdyby miał swoje kolejne edycje.
Jeszcze raz dziękuję wszystkim uczestnikom za nadesłanie wierszy, gratuluję zwycięzcom, a Panu Janowi St. Kiczorowi kłaniam się za pomysł, projekt i realizację tego turnieju.


Leszek Żuliński



Etap międzyforumowy

Jednocześnie na wszystkich wymienionych i biorących udział w Konkursie – forach, wszystkie nadesłane utwory, przedstawione zostały całej rzeszy użytkowników tych for, aby mogli swobodnie określić swoje wobec tych utworów oceny i wybrać ich zdaniem najlepsze.

Głosowanie zakończyło się w regulaminowym terminie.

W głosowaniu wzięło udział 44 użytkowników for biorących udział w konkursie.

Zważywszy liczebność użytkowników zarejestrowanych na wszystkich, biorących udział w konkursie forach, nie jest to ilość porażająca, niemniej Organizator wpływu na udział w głosowaniu (poza zachętami) nie miał.

Pomijam przy tym fakt, że wśród zaproszonych do uczestnictwa, znalazło się forum, z którego nie nadesłano ani jednego utworu (pomijam kilku uczestników występujących na bardzo wielu forach) i nie padł nawet jeden głos za jakimkolwiek wierszem.
Cóż, czytanie obszernego zestawu, też jest pracą i nie wszystkim się chciało ją podjąć.
.
Choć takie „olewactwo” ze strony (jakby nie było) forum literackiego, jest dość wymowne.


Głosowanie było (dla Organizatora) jawne, stąd pewność, że głosowali tylko uprawnieni,
z zachowaniem wymogów regulaminowych.



Wyniki głosowania



I miejsce

Wiersz nr 11 - „Stukoty obczyźniane” autor Łucja Pecolt „kamyczek”
Forum „Ósme Piętro”

II miejsce

Wiersz Nr 16 - „Gruzy” autor Michał Witold Gajda „misza” na forach „Ogród
Ciszy”, „Postscriptum”, „Ósme Piętro” i „alter” na forum:
„Piszemy.pl”


III miejsce

W głosowaniu III miejsce różnorzędnie zajęli n/w twórcy i ich utwory:

1. Wiersz nr 14 – „Poza granicami” autor MarekOlszewski - PoezjaART

2. Wiersz nr 47 - „Jesienny korowód” autor Emilia Mazurek „Gloinnen”
forum „Ósme Piętro”, „Ogród Ciszy”

3. Wiersz nr 32 - „klepsydra” autor Tadeusz Knyziak „coobus” – forum
„Ósme piętro”

4. Wiersz nr 40 - „Odpukać” autor Małgorzata Szczepańska-Tomal „perełka”
forum „Ogród Ciszy”

5. Wiersz nr 15- „Niewidzialni” autor Halina Małecka „Julka” – forum
„Ósme piętro”, „Ogród Ciszy”


Wszyscy wyżej wymienieni otrzymują nagrody książkowe i dyplomy okolicznościowe,
w terminie do 30 dni od daty ogłoszenia wyników.


Chciałem ze swojej strony podziękować Wszystkim:

Administratorom i Moderatorom zaproszonych for za zrozumienie, pomoc i współpracę, oraz tym którzy wzięli udział zarówno w pisaniu i przesłaniu nam swoich wierszy, jak i tym, którzy podjęli się ich przeczytania i wytypowania ich zdaniem najlepszych.

Chciałem w tym miejscu podziękować także Sponsorom Konkursu, którzy zapragnęli być anonimowi, co tym bardziej „upiększa” ich postawę.

Oddzielne podziękowania przekazuję Jurorom, którzy poświęcili nieodpłatnie swój czas, wiedzę i ochotę, aby przebrnąć przez dość sporą ilość utworów i poprzez wielogodzinne dyskusje i namysł, wytypować ich zdaniem najlepsze.

Mam nadzieję, że kolejna edycja, za rok, będzie jeszcze bardziej udana i już do udziału zapraszam

Organizator - Jan Stanisław Kiczor

.
Ostatnio zmieniony sob 16 lis, 2013 przez Jan Stanisław Kiczor, łącznie zmieniany 5 razy.
Imperare sibi maximum imperium est

„Dobry wiersz zdarza się rzadziej / niż zdechły borsuk na drodze (…)” /Nils Hav/
Awatar użytkownika
Gloinnen
Posty: 3650
Rejestracja: śr 09 lut, 2011
Lokalizacja: Lothlórien

Post autor: Gloinnen »

Wielkie gratulacje dla wszystkich laureatów, wyróżnionych i nagrodzonych, szczególnie dla Agnieszki Marek i Marioli Kruszewskiej - za zdobycie odpowiednio I i II miejsca w konkursie.
:rozyczka: :rozyczka: :rozyczka:

Wyrazy uznania także dla wyróżnionych i dostrzeżonych - miszy, maybe, Marcina Sztelaka, fryzjerki, Julki, Marii, Freda i Jana Gawareckiego.
:rozyczka: :rozyczka: :rozyczka:

Gratuluję również Autorom, którzy zdobyli laury w plebiscycie użytkowników - miszy, perełce oraz Julce.
:rozyczka: :rozyczka: :rozyczka:

Pozdrawiam serdecznie, życzę weny i dalszych sukcesów poetyckich.

Gloinnen.
Dobro i zło należy pamiętać wiecznie. Dobro, ponieważ wspomnienie, że kiedyś nam je wyświadczono, uszlachetnia nas. Zło, ponieważ od chwili, w której je nam wyrządzono, spoczywa na nas obowiązek odpłacenia za nie dobrem.
/M. Gogol
Maria
Posty: 7795
Rejestracja: ndz 05 wrz, 2010

Post autor: Maria »

Gratulacje za zwycięstwo w tak pięknej dyscyplinie duszy, jaką jest Poezja.
Agnieszko :rozyczka: :rozyczka: :rozyczka:
Mariolu :rozyczka: :rozyczka: :rozyczka:
Szyszeczko :rozyczka: :rozyczka: :rozyczka:

Basiu K. :rozyczka: :rozyczka:
Michale :rozyczka:
****************************************
i niemniej serdecznie
Łucji :bukiet:
Michale :bukiet:
Emilio, :bukiet: Halino, :bukiet: Małgorzato, :bukiet: Marku :bukiet: i Tadeuszu :bukiet:

[ Dodano: Sob 16 Lis, 2013 ]
A Tobie Janie wielkie podziękowanie za trud włożony w organizację owego przedsięwzięcia. :piwko: :piwko: :piwko:
Awatar użytkownika
fryzjerka
Posty: 1008
Rejestracja: pn 27 gru, 2010
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Post autor: fryzjerka »

Gratulacje, uśmiechy dla Laureatów, podziękowania dla Organizatorów, szczególne dla Jana :rozyczka: :rozyczka: :rozyczka:
Awatar użytkownika
Liliana
Posty: 6654
Rejestracja: pt 05 lis, 2010
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: Liliana »

Serdecznie gratulacje dla WSZYSTKICH nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie. :rozyczka: :rozyczka: :rozyczka:

Podziękowania dla Jana, który czuwał nad całością. :rozyczka: :-)
wiem, że nic nie wiem, ale staram się dowiedzieć,
Awatar użytkownika
maybe
Posty: 5330
Rejestracja: pt 06 maja, 2011

Post autor: maybe »

Serdeczne GRATULACJE dla nagrodzonych i wyróżnionych, a także tych, których wiersze zostały dostrzeżone i docenione :roza2:
Równie serdeczne podziękowania składam organizatorom, a szczególne Janowi :-)
Janie, przyjmij moje osobiste podziękowanie za zachętę do wysłania drugiego wiersza, który to został wyróżniony przez Jury :<3: Takich przyjemnych niespodzianek życzę Wszystkim Uczestnikom.

Dziękuję za gratulacje :-)
Wiem wystarczająco dużo, żeby wiedzieć jak mało wiem.
Awatar użytkownika
biedronka basia
Posty: 2459
Rejestracja: śr 13 lip, 2011
Lokalizacja: Niemcy

Post autor: biedronka basia »

Serdecznie gratuluję wszystkim nagrodzonym :-)

Czuję się zaszczycona tym, że mogę tu, wśród Was i między Wami pofruwać,
i ze niektore przeze mnie wybrane wiersze znalazły się wśród tych wyróżnionych.

:rozyczka: :rozyczka: :rozyczka: :rozyczka: :rozyczka:
Ostatnio zmieniony sob 16 lis, 2013 przez biedronka basia, łącznie zmieniany 2 razy.
Basia - biedronka
Awatar użytkownika
Jan Stanisław Kiczor
Administrator
Posty: 15130
Rejestracja: wt 27 sty, 2009
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jan Stanisław Kiczor »

Cieszę się, że Ogród Ciszy był dobrze reprezentowany.

Gratuluję Wszystkim :rozyczka: :rozyczka: :rozyczka:
Imperare sibi maximum imperium est

„Dobry wiersz zdarza się rzadziej / niż zdechły borsuk na drodze (…)” /Nils Hav/
Awatar użytkownika
Mariola Kruszewska
Posty: 12383
Rejestracja: czw 24 lip, 2008
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Post autor: Mariola Kruszewska »

O, a to ci dopiero! :-D
Gratuluję wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym. :rozyczka:
Janie, kupa dobrej roboty; dziękuję serdecznie za organizację konkursu, a moją wygraną proponuję spożytkować na wspólną biesiadę gdzieś kiedyś. :-)
Ojcze nasz, (...) przyjdź królestwo Twoje.

Nie uczę, nie mam patentu na rację. emde
perełka
Posty: 3540
Rejestracja: wt 04 gru, 2012

Post autor: perełka »

Serdecznie gratuluję wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym przez szanowne jury :brawo:
cieszę się , że wyrózniony został wiersz nr 57 ( na który głosowałam :mrgreen: - gratki Basiu;-))))))))))) :rozyczka:

oraz tym, których dostrzegli i wyróżnili czytelnicy :brawo:
a ze swojej strony dodam :<3: :tanczy: i dziękuję bardzo :roza2:

Gratulacje i podziekowania dla organizatorów :rozyczka: :rozyczka: :rozyczka:
pozdrawiam i usmiech zostawiam :-) :-) :-) :-) M
Smutek jest jak pochód- przemija. E. Stachura
Maria
Posty: 7795
Rejestracja: ndz 05 wrz, 2010

Post autor: Maria »

a ja głosowałam na wiersze nr 11, 37 i 62. Niestety tylko jeden z nich znalazł się wśród nominowanych. To oznaka, że mam inny smak piękna. :-D
Awatar użytkownika
Colett
Posty: 3717
Rejestracja: pt 26 wrz, 2008
Lokalizacja: Gdzieś w Małopolsce

Post autor: Colett »

Gratulacje dziewczyny! :rozyczka:
Zaskocz mnie, zaintryguj, zainspiruj
a wtedy - kto wie - może powiem Ci kim jestem...
Hexe
Posty: 1123
Rejestracja: pn 05 sie, 2013

Post autor: Hexe »

Zwycięzcom, wyróżnionym i zwyciężonym gratuluję serdecznie :tanczy: :tanczy: :tanczy:
Latima
Posty: 3442
Rejestracja: śr 14 lip, 2010

Post autor: Latima »

Moje najserdeczniejsze gratulacje. Brawo! :<3:
Awatar użytkownika
Agnieszka Marek
Posty: 332
Rejestracja: wt 02 cze, 2009
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Agnieszka Marek »

Bardzo serdecznie gratuluję Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym :rozyczka:

Dziękuję za gratulacje i wszystkie dobre słowa :rozyczka:

Janie, wielkie i serdeczne podziękowania za ogrom pracy :rozyczka:
Musimy się przyzwyczaić, że przed najważniejszymi skrzyżowaniami naszego życia nie ma żadnych znaków ostrzegawczych. /E. Hemingway/