Rozmowa spod wiersza kwazara rozpoczęta 30.07.2017

 Moderator: Tomasz Kowalczyk

ODPOWIEDZ
faniente
Posty: 26
Rejestracja: sob 08 lip, 2017

Post autor: faniente »

Bardzo mi się podoba ten wiersz.
Nie wiem czy można tu wprost wyrażać swoje opinie negatywne, ale może zaryzykuję. Najwyżej mnie wywalą :)
otóż jest to jeden z nielicznych tekstów na tym forum, który ja uznać mogę za wiersz.
Te wszystkie nierymowane dyrdymały klepane na siłę i ubierane w jakieś metafory są dla mnie, mówiąc najdelikatniej, słabe.
Gdzieś pośród setek nic nie wartych tekstów znalazłem tu kilkanaście nierymowanych tekstów wartych powtórnego przeczytania
Ale żeby nie było tak czarno, dodam, że 90% tekstów, powiedzmy Szymborskiej, to dla mnie też są teksty do niczego. Dopełnieniem wszystkiego są komentarze. Mieszanka wzajemnego zachwytu nad bezwartościowymi tekstami i próbami wyjaśniania co autor miał na myśli stosując przenośnię,
czy też głupie pytania typu: jak można spać z otwartymi uszami
Jeśli miałem prawo wyrazić swoje zdanie to jeszcze się odezwę. jeśli nie, to znaczy, że dostałem bana za niemiłą wypowiedź.
Jeśli to są wiersze, to równie dobrze można wkleić tu dowolny wycinek dowolnego artykułu z byle jakiej gazety i już mamy taki sam wiersz bez rymów
podsumowując
praktycznie wszyscy tu wyżywają się na tych którzy usiłują coś rymować i praktycznie nikt nie ma na tyle talentu żeby się zmierzyć z rymem
Natomiast znakomita większość tych nierymowanych tekstów jest na poziomie słabszych uczniów gimnazjum
mam nadzieję, że nie bardzo uraziłem szanownych autorów i autorki
ale takie jest moje zadanie. No i mam nadzieję, że się mylę, a wszyscy tu piszący to prawdziwi poeci, którzy tworzą pod wpływem autentycznego natchnienia
kłaniam się nisko
Ostatnio zmieniony ndz 30 lip, 2017 przez faniente, łącznie zmieniany 1 raz.
Chcę być poetą jak Wy
Awatar użytkownika
Tomasz Kowalczyk
Administrator
Posty: 4434
Rejestracja: wt 10 cze, 2014

Post autor: Tomasz Kowalczyk »

Faniente,

na "Ogrodzie Ciszy" najcenniejsze są uwagi krytyczne, ponieważ tylko przez konstruktywna krytykę można się czegoś nauczyć.
Przeczytałem Twój tekst do końca. To może być prowokacja, bo ktoś o minimalnej nawet wiedzy dotyczącej literatury nie pisałby takich głupot. Ty udowodniłeś swoimi tekstami, że Twoje umiejętności stoją na tym samym poziomie, co powyższy post. Więc może nie prowokacja, tylko głupota...
Na Forum mamy znakomitych autorów parających się wyłącznie poezją rymowaną. Do ich wierszy nie dotarłeś. Ale Twoja wiedza nie jest na tyle silna, aby odróżnić dobry wiersz od złego.
P.S. U nas nie dostaje się bana za prezentowania zdania odrębnego, nawet jeżeli ono przekroczyło granice śmieszności. Bo przecież kompromituje się tylko użytkownik, który je prezentuje. I zazwyczaj sam odchodzi z podwiniętym ogonem.
Każdy jest kowalem własnego losu. Nie każdy Kowalczykiem.
faniente
Posty: 26
Rejestracja: sob 08 lip, 2017

Post autor: faniente »

W pełni się zgadzam z powyższą wypowiedzią.
tak naprawdę nie zajmuję się pisaniem wierszy ani w natchnieniu, ani jak większość "na siłę"
to co gdzieś tu wrzuciłem napisałem ot tak, żeby coś napisać. Tak jak czasem bywa gdy w windzie spotkają się osoby nie mające sobie nic do powiedzenia, ale mimo to ktoś na siłę zaczyna - ładna pogoda. tak tak, tylko mogłoby nie padać. No tak i ten przenikliwy wiatr. może jutro będzie lepsza

może i ktoś o minimalnej wiedzy nie pisałby takich głupot, ale czy ktoś o dużej wiedzy dotyczącej literatury
zachwycałby się nad tymi wierszami? czy większość tych tekstów nazwałby wierszami?
niektóre teksty tutaj czyta się jak instrukcję obsługi snopowiązałki.
Pisząc o mojej głupocie i podwiniętym ogonie poniekąd przyznajesz mi rację, bo odnosisz się emocjonalnie do tego.
jakbyś dał mi jakieś linki do wierszowanych tekstów to byłbym wdzięczny, bo spędziłem sporo godzin szukając tu dobrych tekstów i niewiele udało mi się znaleźć (większość czasu spędziłem jako niezalogowany)
Piszę to jako kompletny laik w przeciwieństwie do wszystkich poetów, literatów i krytyków literackich, jacy na tym forum przebywają i codziennie przedstawiają owoce swoich codziennych natchnień

ps.
Mam nadzieję, że bardzo Cię nie rozczaruję, jeśli sam nie odejdę z podwiniętym ogonem, że się tak wyrażę Twymi słowy.
Chcę być poetą jak Wy
Awatar użytkownika
Tomasz Kowalczyk
Administrator
Posty: 4434
Rejestracja: wt 10 cze, 2014

Post autor: Tomasz Kowalczyk »

Lubię dyskutować o literaturze, ale obawiam się, że nie zrozumiesz moich argumentów, ponieważ nie piszesz tekstów literackich. Ja nie jestem specjalistą od fizyki jądrowej, nie wypowiadam się więc na ten temat. Skoro Ty jesteś literackim ignorantem, lepiej będzie, jak przestaniesz się wypowiadać na tematy, które Ci są obce, bo się ośmieszasz.
W żadnym wypadku nie reaguję emocją na Twoje słowa. jesteś jednym z wielu, który w ciągu historii "Ogrodu Ciszy" wpada, żeby sobie bez większego sensu pofolgować.
Nie chce mi się przesyłać Ci linków do wierszy. Nie widzę w tym większego sensu, żeby Cię do czegokolwiek przekonywać.
Zastanów się trochę, co piszesz: z jednej strony przyznajesz, że się nie znasz, z drugiej zaś dokonujesz ocen.
Każdy jest kowalem własnego losu. Nie każdy Kowalczykiem.
faniente
Posty: 26
Rejestracja: sob 08 lip, 2017

Post autor: faniente »

znowu zgadzam całkowicie. Dziękuję, że wyjaśniłeś mi zawiłości związane z literaturą. Więc pisarze piszą dla znawców literatury i krytyków.
Zwykli czytelnicy powinni tylko czytać i nie oceniać bo się ośmieszają. No może i tak jest

Zresztą zauważyłem tu dział gdzie dwóch krytyków literackich miało oceniać wiersze tutejszych twórców.
widzę że ostatnie recenzje pojawiły się dość dawno podobnie jak teksty
forumowi literaci przekonawszy się że nie będą głaskani przez tych dwóch panów zrezygnowali z poddawania swoich tekstów ocenie
A krytycy pomimo że nie z całych sił starali się oceniać teksty jak najłagodniej umieli też nie zaskarbili sobie przyjaźni forumowiczów, czego najlepszym dowodem jest odpowiedź jednej pani literatki która
językiem nieomal bazarowym zrewanżowała się oceniającemu, wytykając mu, że sam jest słaby a jego tomiki zalegają na półkach bibliotek (zapewne miała na myśli księgarnie) jako niechciane dzieci współczesnej poezji, co być może jest i prawdą, a więc tylko pogorszyło to sytuację że trzecioligowi poeci w mało zakamuflowany sposób krytykują tutejszych literatów.
Chcę być poetą jak Wy
Awatar użytkownika
Tomasz Kowalczyk
Administrator
Posty: 4434
Rejestracja: wt 10 cze, 2014

Post autor: Tomasz Kowalczyk »

Pisarze piszą dla ludzi czytających. Znasz statystyki? Podobnie poeci. Częściowo podzielam zdanie, że poeci piszą dla poetów. Nie te czasy, że poeci docierali pod strzechy... Minęła epoka tysięcznych nakładów... Ale zauważ przy tym, że piszących u nas co niemiara, więc wysokie nakłady prywatnych wydań mają częściowo swoje uzasadnienie.
Wszedłeś w środowisko poetów... środowisko bardzo charakterystyczne, bardzo różnorodne i bardzo niezgodne.
Tu krytykowanie kryje w sobie dodatkową nutę emocjonalną. Jeżeli krytyk negatywnie ocenia wiersz, który jest wytworem myśli autora, tym samym krytykuje myśl. Wielu autorów sądzi, że tym samym uważa się ich za głupców niezdolnych do wysiłku intelektualnego.
Każdy jest kowalem własnego losu. Nie każdy Kowalczykiem.