Metodą Borgii

 Moderator: Tomasz Kowalczyk

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 437
Rejestracja: śr 15 lis, 2017
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Post autor: Zdzisław »

Dobra zupka z muchomora...
Kiedy przyjdzie na to pora,
podaj ją w wykwintnej wazie
temu, kto ma myśli wraże.
Latima
Posty: 3442
Rejestracja: śr 14 lip, 2010

Post autor: Latima »

..a nieprawda, tralallalalla, Borgia znał takie metody, których my nie znamy. Otóż, jego trucizna działała po pewnym, zaplanowanym czasie, a jak nie zadziałała, to jego syn ( wtedy jeszcza księża mogli mieć kobiety wolnego stanu i z nimi poczynali potomków) za pomocą miecza rozprawiał się z przeciwnikami, o! Zdzisławie, ja wiem,że to fraszka i nijak ma się do prawdy historycznej, jest zabawna, ale swoje 3 grosze wtrąciłam, bo w swoim czasie poczytałam wszystko o początkach renesansu, więc i Borgii, ktorego tez prawdopodobnie otruto. To super ciekawa historia, więc sobie pozwoliłam na pogaduchy. Wesołego dnia bez zupki grzybowej!
Awatar użytkownika
Tomasz Kowalczyk
Administrator
Posty: 4434
Rejestracja: wt 10 cze, 2014

Post autor: Tomasz Kowalczyk »

Latima pisze: ( wtedy jeszcza księża mogli mieć kobiety wolnego stanu i z nimi poczynali potomków)
Za Borgii obowiązywał celibat...
Każdy jest kowalem własnego losu. Nie każdy Kowalczykiem.
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 437
Rejestracja: śr 15 lis, 2017
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Post autor: Zdzisław »

Latima, miałem na myśli Lukrecję, ale w tym czasie rody italskie posługiwały się wszelkimi metodami ostatecznego uciszanie swoich wrogów... ;)
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 437
Rejestracja: śr 15 lis, 2017
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Post autor: Zdzisław »

Tomasz Kowalczyk pisze:
Latima pisze: ( wtedy jeszcza księża mogli mieć kobiety wolnego stanu i z nimi poczynali potomków)
Za Borgii obowiązywał celibat...
Tomaszu, formalnie tak, ale rzeczywistość była całkowicie inna. Sama Lukrecja była córką przyszłego papieża Aleksandra VI.
Późniejszemu papieżowi Grzegorzowi XIII (temu od zmiany kalendarza), oprócz jednego legalnego syna, przypisuje się ojcostwo kilkudziesięciu innych dzieci z kilkudziesięcioma kobietami w krajach Italii. Ale o tym mało kto wie i... coś jeszcze z tego wynikło.
PS. Miałem za wykładowcę bardzo dobrego watykanistę, który spędził w tamtejszyhc archiwach wiele lat i coś niecoś nam poopowiadał, oczywiście "nie dla uszu owieczek bożych".
Ostatnio zmieniony pn 30 mar, 2020 przez Zdzisław, łącznie zmieniany 1 raz.
Latima
Posty: 3442
Rejestracja: śr 14 lip, 2010

Post autor: Latima »

To sie pokłocimy naukowo. Celibat oznaczał, że księża nie mogli się żenić, ale nie było zakazu posidania potomstwa z kobietą wolnego stanu ( a jak nie była wolnego stanu, to nie jej kłopot, bo na rozwiązanie małżeństwa zawsze znajdywano sposób). Savonarola grzmial przeciwko takiemu stanowi rzeczy i jak skonczył?
Skąd te moje mądrości - z literatury historyczno - naukowej. Lukrecja też , będąc w ciązy, otrzymala rozwód , jako że niby mażeństwo nie zostało skonsumowane. Nie wiem nic, żeby kogoś z jej polecenia otruto, ale wszystko byc może. Od tego był brat Cesare Borgia. Zdrówka, Panowie!, La
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 437
Rejestracja: śr 15 lis, 2017
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Post autor: Zdzisław »

Latima, podobno z braicszkiem i ojczulkiem (już papieżem) to Lukrecja uprawiała ten tego... no wiesz...
Ale przyjmuję, że to czarny pijar ich wrogów zrobił z Lukrecji trucicielkę.
Prawda dotąd jest skrywana w archiwach prohibitów watykańskich. Pewnie tych, do których dostęp ma wyłącznie kolejny papież i jego najbliżsi współpracownicy.