Twierdzenie

 Moderator: Tomasz Kowalczyk

Awatar użytkownika
Jan Stanisław Kiczor
Administrator
Posty: 15130
Rejestracja: wt 27 sty, 2009
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jan Stanisław Kiczor »

Chyba masz rację.
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 przez Jan Stanisław Kiczor, łącznie zmieniany 1 raz.
Imperare sibi maximum imperium est

„Dobry wiersz zdarza się rzadziej / niż zdechły borsuk na drodze (…)” /Nils Hav/
Anonymous

Post autor: Anonymous »

Uzupełnię wypowiedź Koriena - wszyscy doszukują się drugiego (czy tam trzeciego) wymiaru. Ale nie dopuszczają do siebie myśli, że przecież to wszystko, jednostki, zasady, wynalazki (bo już nie odkrycia) są jedynie mniej lub bardziej sztucznie wytworzonym elementem.
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
@psik
Posty: 832
Rejestracja: ndz 28 wrz, 2008
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: @psik »

Prawie cała nauka odkrywa to co jest - matematykę trzeba wymyślić
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 przez @psik, łącznie zmieniany 1 raz.
Anarchia to stan umysłu a nie forma rządów.
Anonymous

Post autor: Anonymous »

Ostatnio chodziło mi to po głowie, @psik. Z tym, że z matematyką nie jest do końca tak jak napisałeś. Matematyka, a właściwie jej zasady, są obecne od zawsze, a my, w szeroki tego słowa znaczeniu, po prostu nadajemy tym regułom przyziemną formę.
To znaczy wzór Pitagorasa (a kwadrat plus b kwadrat jest równy c kwadrat) od zawsze miał odniesienie w przyrodzie, ale minęło sporo czasu, nim to człowiekowi uświadomiono.
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
@psik
Posty: 832
Rejestracja: ndz 28 wrz, 2008
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: @psik »

Liczby naturalne stworzył Bóg - resztę wymyślili ludzie
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 przez @psik, łącznie zmieniany 1 raz.
Anarchia to stan umysłu a nie forma rządów.
Anonymous

Post autor: Anonymous »

A całkowite?
Myślę, że nadaliśmy tylko formę, a reszta była od zawsze. Stąd różnice w postrzeganiu wynalazku od odkrycia.
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
@psik
Posty: 832
Rejestracja: ndz 28 wrz, 2008
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: @psik »

[quote=""Miłosz Bagiński""]A całkowite?
Myślę, że nadaliśmy tylko formę, a reszta była od zawsze. Stąd różnice w postrzeganiu wynalazku od odkrycia.[/quote]

W przyrodzie (kosmosie) nie występują liczby ujemne - jest to rzecz całkowicie abstrakcyjna
Nie mówiąc już o wyższej matematyce - jest to chyba jedyna nauka, którą możemy złożyć Bogu w ofierze - bo nie jest zabrana ze świata który stworzył. (ująłem ją w wierszu)

Wynalazek i odkrycie to dwa różne pojęcia - nie wiem jak można je mylić.
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 przez @psik, łącznie zmieniany 1 raz.
Anarchia to stan umysłu a nie forma rządów.
Anonymous

Post autor: Anonymous »

Zauważ jednak, że nawet matematyka wyższa tyczy się tego, co mimo wszystko zabraliśmy ze świata Boga.
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
@psik
Posty: 832
Rejestracja: ndz 28 wrz, 2008
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: @psik »

NIE - to jest coś co ludzkość zawdzięcza tylko sobie - matematyka nie ma odniesienia do niczego w przyrodzie (po za liczbami naturalnymi - bo można coś tam policzyć np jeziora)
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 przez @psik, łącznie zmieniany 1 raz.
Anarchia to stan umysłu a nie forma rządów.
Anonymous

Post autor: Anonymous »

Może mowa o zapotrzebowaniu na matematykę? Może mowa o tym, że w żadną inną nauką człowiek nie ingerował w aż tak zaawansowanym stopniu jak w matematykę?
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
@psik
Posty: 832
Rejestracja: ndz 28 wrz, 2008
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: @psik »

Dla mnie matematyka skończyła się na całkach i różniczkach (śmiech na sali) - a to dopiero wstęp do prawdziwej matematyki o której większość nie ma bladego pojęcia.
Do przeżycia na ziemi wystarczą ci liczby naturalne - żeby polecieć w kosmos trzeba było wynaleźć coś większego - poziom rozwoju cywilizacji, jej ekspansji i postęp geometryczny wszystkiego to znajomość matematyki.
Oczywiście nie można pomijać innych nauk - ale to matematyka jest siłą ciągnącą rozwój - marzenia o innych światach.
Najprostszy przykład z historii to wynalezienie zera przez Arabów. Dało początek całej współczesnej algebrze. Grecy nie wynaleźli zera - dlatego u nich liczyła się geometria.
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 przez @psik, łącznie zmieniany 1 raz.
Anarchia to stan umysłu a nie forma rządów.