Odszedł ks. Mieczysław Maliński

Słowo o literaturze

 Moderator: Tomasz Kowalczyk

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mariola Kruszewska
Posty: 12383
Rejestracja: czw 24 lip, 2008
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Post autor: Mariola Kruszewska »

Zmarł ks. Mieczysław Maliński - pisarz, publicysta i przyjaciel Jana Pawła II. Był autorem tekstów religijnych, powieści, bajek, szkiców, katechizmów i modlitewników. Pisał zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Ostatni wpis na stronie internetowej ks. Malińskiego datowany jest na 15 stycznia 2017 r.:

"On jest Synem Bożym.

Jezus, Słowo Boże, zaczyna swoją działalność nauczycielską. Nie tylko swoimi naukami, ale również swoim życiem. Przez Jezusa wyraża się Bóg. W Jezusie objawia się Bóg.

Ale słowem Bożym jest również słońce, gwiazdy, księżyc, galaktyki, ziemia, trawa, las, deszcz, śnieg, wichura, cisza. Słowem Bożym jest zieloność łąk, szum lasu, piękno kwiatu. Bóg wypowiada się, jest obecny w deszczu, w burzy, w niebie, w chmurach, w kosmosie, wreszcie w ludziach. Bo On nie tylko stworzył, ale On wciąż stwarza - jest obecny.

Każdy z nas jest słowem Bożym. Im więcej w nas mądrości, miłości, piękna, im więcej świętości. Bóg jest również w tym, co potrafimy stworzyć - w architekturze, malarstwie, rzeźbie, muzyce, poezji, literaturze, w nauce ścisłej, w popularyzatorstwie, w strukturach społecznych, w ustrojach państwowych, w obyczajach, w kulturze bycia - im więcej w nich mądrości, miłości, piękna.

Ale najbardziej spotkać Go można w Jezusie Chrystusie, który obecny jest w Ewangelii - a więc szczególnie we Mszy świętej i innych sakramentach.

I trzeba umieć cieszyć się słońcem deszczem, wiatrem, jesienią, zimą, latem, wiosną. Trzeba umieć się cieszyć pięknem stwarzanym przez człowieka. A nade wszystko trzeba cieszyć się Jezusem Chrystusem.

Bo to jest radość z obecności Boga. On mówi do nas wciąż. W każdym kawałeczku dnia. W każdym kawałeczku rzeczywistości, w której uczestniczymy, w którą jesteśmy zanurzeni."

Ps. Kiedyś, gdy jeszcze pisałam scenariusze teatralne, wykorzystałam jego "Bajkę niebieską" jako motyw przewodni swojej inscenizacji "Anioł w piekle". Sztuka ta zdobyła kilka nagród, wzbogacona scenograficznie przez moją Koleżankę Annę Misiołek. Ani nie ma już z nami od ponad roku. Dziś też dowiedziałam się o odejściu Miszy. Dzień...
Ostatnio zmieniony pn 16 sty, 2017 przez Mariola Kruszewska, łącznie zmieniany 1 raz.
Ojcze nasz, (...) przyjdź królestwo Twoje.

Nie uczę, nie mam patentu na rację. emde
Awatar użytkownika
Tomasz Kowalczyk
Administrator
Posty: 4429
Rejestracja: wt 10 cze, 2014

Post autor: Tomasz Kowalczyk »

Kiedyś moja dziewczyna podarowała mi Jego książkę pt. "Zanim powiesz kocham"...
Każdy jest kowalem własnego losu. Nie każdy Kowalczykiem.
Awatar użytkownika
Bożena
Posty: 5397
Rejestracja: śr 01 wrz, 2010
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Post autor: Bożena »

Tylu wspaniałych ludzi już po tamtej stronie- mam nadzieję, że znaleźli się w lepszym świecie- :rozyczka:

jeden z wielu cytatów ks. Malińskiego

Wza­jem­nie za­sila­my się dob­rem, wza­jem­nie przy­gasza­my się złem.
Miłość - to wariactwo. Lecz tylko idioci nie wariują.
Awatar użytkownika
biedronka basia
Posty: 2459
Rejestracja: śr 13 lip, 2011
Lokalizacja: Niemcy

Post autor: biedronka basia »

:rozyczka: :rozyczka: :rozyczka:
Basia - biedronka