oczy które widziały ogień

 Moderator: Tomasz Kowalczyk

ODPOWIEDZ
Marek Kucak
Posty: 182
Rejestracja: czw 12 lis, 2020

Post autor: Marek Kucak »

.
Ostatnio zmieniony ndz 10 kwie, 2022 przez Marek Kucak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
maybe
Posty: 5330
Rejestracja: pt 06 maja, 2011

Post autor: maybe »

Poruszający wiersz. Podoba mi się spokój z jakim wyraziłeś dramat, to - wbrew pozorom - potęguje przekaz.
Wiem wystarczająco dużo, żeby wiedzieć jak mało wiem.
Awatar użytkownika
cortessa
Posty: 1370
Rejestracja: czw 05 gru, 2013

Post autor: cortessa »

Rozumiem, że wiersz nie posiada tytułu. Jest w tekście kilka wersów zbędnych, powtarzających przekaz, np.
Marek Kucak pisze: pn 04 kwie, 2022 oczy które widziały ogień
nie są już oczami dziecka
słodkimi landrynkami
z babcinego kredensu
zaznaczony wers. W poezji nie dopowiadamy, tylko dajemy do zrozumienia.
Każda strofa posiada formę czasownikową odnoszącą się do oczu. Przydałoby się nieco urozmaicić przekaz, aby nie był monotonny.
Podoba mi się warstwa semantyczna z drugiej zwrotki i ostatniej.
:rozyczka:
Marek Kucak
Posty: 182
Rejestracja: czw 12 lis, 2020

Post autor: Marek Kucak »

maybe pisze: pn 04 kwie, 2022 Poruszający wiersz. Podoba mi się spokój z jakim wyraziłeś dramat, to - wbrew pozorom - potęguje przekaz.
Dziękuję za lekturę oraz komentarz :rozyczka:
Marek Kucak
Posty: 182
Rejestracja: czw 12 lis, 2020

Post autor: Marek Kucak »

cortessa pisze: pn 04 kwie, 2022 Rozumiem, że wiersz nie posiada tytułu. Jest w tekście kilka wersów zbędnych, powtarzających przekaz, np.
Marek Kucak pisze: pn 04 kwie, 2022 oczy które widziały ogień
nie są już oczami dziecka
słodkimi landrynkami
z babcinego kredensu
zaznaczony wers. W poezji nie dopowiadamy, tylko dajemy do zrozumienia.
Każda strofa posiada formę czasownikową odnoszącą się do oczu. Przydałoby się nieco urozmaicić przekaz, aby nie był monotonny.
Podoba mi się warstwa semantyczna z drugiej zwrotki i ostatniej.
:rozyczka:
Wiersz posiada tytuł. Gdyby go nie posiadał zacząłbym temat od gwiazdek. Ponadto cały wiersz odnosi się do oczu, stąd tyle odniesień do oczu. Nie chcę jednak polemizować, gdyż w mojej opinii każdy ma prawo do własnego gustu i zdania. Dziękuję za lekturę oraz komentarz :rozyczka:
Awatar użytkownika
Pranda
Posty: 278
Rejestracja: ndz 13 gru, 2009
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Pranda »

Marek Kucak pisze: wt 05 kwie, 2022
cortessa pisze: pn 04 kwie, 2022 Rozumiem, że wiersz nie posiada tytułu. Jest w tekście kilka wersów zbędnych, powtarzających przekaz, np.
Marek Kucak pisze: pn 04 kwie, 2022 oczy które widziały ogień
nie są już oczami dziecka
słodkimi landrynkami
z babcinego kredensu
zaznaczony wers. W poezji nie dopowiadamy, tylko dajemy do zrozumienia.
Każda strofa posiada formę czasownikową odnoszącą się do oczu. Przydałoby się nieco urozmaicić przekaz, aby nie był monotonny.
Podoba mi się warstwa semantyczna z drugiej zwrotki i ostatniej.
:rozyczka:
Wiersz posiada tytuł. Gdyby go nie posiadał zacząłbym temat od gwiazdek. Ponadto cały wiersz odnosi się do oczu, stąd tyle odniesień do oczu. Nie chcę jednak polemizować, gdyż w mojej opinii każdy ma prawo do własnego gustu i zdania. Dziękuję za lekturę oraz komentarz :rozyczka:
Przeczytałem Twoją odpowiedź na komentarz Cortessy i zamyśliłem się.
Każdy z piszących wiersze tworzy własny styl - to prawda. Jednak własny sposób tworzenia tekstu literackiego zawiązuje się dopiero na pewnym poziomie. Warto, aby poszukujący własnej drogi pisarskiej uczyli się najpierw poetyki, estetyki czyli kultury pisania. Dlatego komentarze od osób prezentujących spory zasób wiedzy mogą tylko pomóc. Nie trzeba ich lekceważyć, bo się zostanie na tym samym poziomie. Uczyć się to nie jest wstyd.
Mam pytanie: jaki tytuł posiada wiersz? ja tu widzę w tytule powtórzenie pierwszego wersu. pozdrawiam
Marek Kucak
Posty: 182
Rejestracja: czw 12 lis, 2020

Post autor: Marek Kucak »

Pranda pisze: śr 06 kwie, 2022
Marek Kucak pisze: wt 05 kwie, 2022
cortessa pisze: pn 04 kwie, 2022 Rozumiem, że wiersz nie posiada tytułu. Jest w tekście kilka wersów zbędnych, powtarzających przekaz, np.

zaznaczony wers. W poezji nie dopowiadamy, tylko dajemy do zrozumienia.
Każda strofa posiada formę czasownikową odnoszącą się do oczu. Przydałoby się nieco urozmaicić przekaz, aby nie był monotonny.
Podoba mi się warstwa semantyczna z drugiej zwrotki i ostatniej.
:rozyczka:
Wiersz posiada tytuł. Gdyby go nie posiadał zacząłbym temat od gwiazdek. Ponadto cały wiersz odnosi się do oczu, stąd tyle odniesień do oczu. Nie chcę jednak polemizować, gdyż w mojej opinii każdy ma prawo do własnego gustu i zdania. Dziękuję za lekturę oraz komentarz :rozyczka:
Przeczytałem Twoją odpowiedź na komentarz Cortessy i zamyśliłem się.
Każdy z piszących wiersze tworzy własny styl - to prawda. Jednak własny sposób tworzenia tekstu literackiego zawiązuje się dopiero na pewnym poziomie. Warto, aby poszukujący własnej drogi pisarskiej uczyli się najpierw poetyki, estetyki czyli kultury pisania. Dlatego komentarze od osób prezentujących spory zasób wiedzy mogą tylko pomóc. Nie trzeba ich lekceważyć, bo się zostanie na tym samym poziomie. Uczyć się to nie jest wstyd.
Mam pytanie: jaki tytuł posiada wiersz? ja tu widzę w tytule powtórzenie pierwszego wersu. pozdrawiam
Piszę wiersze od ponad 10 lat. Myślę,że mam pewien zasób wiedzy. Ukończyłem literaturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. Zresztą zawsze możesz sobie mnie wygóglować. Myślę,że mój komentarz nie był chamski. Mam taką nadzieję. Ponadto: tak, tytuł może być również pierwszym wersem wiersza. Nigdzie nie jest napisane,że tak nie wolno.

Pozdrawiam serdecznie :rozyczka:
Awatar użytkownika
Pranda
Posty: 278
Rejestracja: ndz 13 gru, 2009
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Pranda »

Nie napisałem, że Twój komentarz był chamski. Dałem jedynie do zrozumienia, że był pozbawiony pokory i dystansu wobec własnego pisania. To, że od ponad 10 lat jesteś obecny w poetyckim światku, nie upoważnia do przypisywania sobie wiedzy i jakości pisania. To tak nie działa.
Oczywiście, że wolno popełniać błędy stylistyczne. Wolno też popełniać inne niezręczności. Tylko... Po co?
Marek Kucak
Posty: 182
Rejestracja: czw 12 lis, 2020

Post autor: Marek Kucak »

Pranda pisze: śr 06 kwie, 2022 Nie napisałem, że Twój komentarz był chamski. Dałem jedynie do zrozumienia, że był pozbawiony pokory i dystansu wobec własnego pisania. To, że od ponad 10 lat jesteś obecny w poetyckim światku, nie upoważnia do przypisywania sobie wiedzy i jakości pisania. To tak nie działa.
Oczywiście, że wolno popełniać błędy stylistyczne. Wolno też popełniać inne niezręczności. Tylko... Po co?
Niesamowite jest to, co piszesz. Uważasz,że rozpoczęcie wiersza wersem takim samym jak tytuł jest błędem stylistycznym? Zapewniam o posiadanym dystansie do tego co piszę, w moim komentarzu, o którym wspominasz wcześniej, odnoszę się trochę do zasady,że: "jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim....". Stąd szanuję zdanie innych ludzi, uważam,że każdy ma prawo je wyrazić, lecz nie muszę uchylać się na każdą prośbę. Autor ma prawo do własnego zdania. Nie uważam,że popełniłem jakikolwiek błąd.

Życzę otwartości i pozdrawiam, kończąc dysputę :rozyczka:
Ostatnio zmieniony śr 06 kwie, 2022 przez Marek Kucak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pranda
Posty: 278
Rejestracja: ndz 13 gru, 2009
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Pranda »

Czytaj uważnie to, co piszą adwersarze.
Napisałem o błędach i niezręcznościach.
Tytuł tożsamy z pierwszym wersem (przy czym autor zarzeka się, że to nie incipit) jest sporą niezręcznością.