Parysada

 Moderator: Tomasz Kowalczyk

ODPOWIEDZ
Latima
Posty: 3442
Rejestracja: śr 14 lip, 2010

Post autor: Latima »

Zmęczona wspina się po śliskim zboczu,
pot osiada na rzęsach, kryształki spadają
na posąg, ale nic się nie zmienia. I nic
nie znaczą łzy wyciekające z drzewa,
co wrosło korzeniami w jałową ziemię.
Przechodzili dawni rycerze, teraz zardzewiałe
zbroje drwią, widząc daremny usił.

Trzeba ożywić baśń, znaleźć współczesne
zakończenie, żeby nie mierziło dydaktyzmem,
ustawiło do pionu dane słowo,

wtedy dziewczyna zawoła najgłośniej
- Pigmalionie, nie tylko twoje ręce dają życie.

I nada imię.
Ostatnio zmieniony wt 05 lis, 2013 przez Latima, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
takisobie
Posty: 446
Rejestracja: sob 24 lis, 2012
Lokalizacja: DG
Kontakt:

Post autor: takisobie »

.pot osiada na rzęsach :roll:
Usił? ...a co? Błagać usilnie, wysiłek usilny? Usilne starania? Może. ale mnie to nie leży.
Tak sobie piszę.
https://www.facebook.comfeature=player_embedded
Latima
Posty: 3442
Rejestracja: śr 14 lip, 2010

Post autor: Latima »

tak, pot osiada na rzęsach - nie widzę nielogiczności, natomiast - jeżeli razi takie ładne słowo "usił" ( zerżnęłam je od Leśmiana) może byc wysiłek, ale jest taki nijaki, buuuu
Awatar użytkownika
Boogie
Posty: 4940
Rejestracja: sob 26 mar, 2011
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Boogie »

Przesada z parsadą, (chiba że Parys to polityk?:), ale ta dziewczyna (z innej bajki?:) sprawiła, że chce się rzyć. O , sorki, żyć naturalnie, ogólnie wiersz :oki: , po-zdrówka :rozyczka: :rozyczka: :rozyczka:
outsider najmocniej czuje
że świat to boży spektakl

pomazany
Awatar użytkownika
Ewa Włodek
Posty: 3887
Rejestracja: wt 01 mar, 2011
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Ewa Włodek »

piękna Parysada - niezdolna do płaczu, bo zapatrzona tylko w siebie i swoją urodę. I nagle - jest płacz, bo się czegoś bardzo chce, więc a nuż łzami się wymusi, a później - już tylko zabawa. Cóż, więcej współczesnego w tej klechdzie by się przydało, a w twoim wierszu - jest ten nowy powiew. Nowy - w sensie: nie dzisiejszy, lecz współczesny, Leśmianowski, ale nie "klechdowy", lecz z innej bajki - z "Dziewczyny" mianowicie. Miałaś stamtąd "usił" (było go zostawić, to był trop, moim zdaniem), masz głos dziewczyny. Ciekawie połączyłaś te dwa utwory. Ja jestem fanką "Dziewczyny", "Parysady" - jakoś nie...
Poczytałam Cię z przyjemnością...
:rozyczka: :rozyczka:
serdeczność posyłam...
Ewa
Niebo gwiaździste nade mną...
Immanuel Kant
Latima
Posty: 3442
Rejestracja: śr 14 lip, 2010

Post autor: Latima »

no, widzisz, Ewuś, nie sądziłam, że ktoś wpadnie za pomocą tego słowa na Dziewczynę, dlatego zabrałam, a powinien był zostać. Zazwyczaj nie piszę czegoś przypadkiem, ale potem boję się, że moje " wtręty" są kulą w płot i czytelnik ich nie wychwyci. Zatem wraca, bo skoro Ty wyłapałaś , inni też może uchwycą się tego tropu.
Tak , to o kobiecie przełamującej najpierw siebie, potem może jeszcze kogoś, ale czy to się uda? może zostanie tylko głos, bo nic nie było oprócz głosu . Bardzo dziękuję, jest mi lżej! :rozyczka:
Ostatnio zmieniony wt 05 lis, 2013 przez Latima, łącznie zmieniany 1 raz.