Klepsydra Czasu

 Moderator: Tomasz Kowalczyk

ODPOWIEDZ
WładcaMetafor
Posty: 22
Rejestracja: wt 23 paź, 2018
Lokalizacja: Świętochłowice
Kontakt:

Post autor: WładcaMetafor »

WŁADCA METAFOR
Autor - Marcin Elsner

Dzierżysz kielich, wieniec, perły,
Na pohybel jastrzębim wzrokiem pozdrawiasz księżyc,
Nigdy nie czekasz na werdykt,
Dyrygent życzeń to sumienie zamknięte w sakiewce,
Z głębin oblicza rozterek nadstawiasz policzek,
By wśród lusterek zobaczyć boginie,
Zwierciadło odsłania chryzantemy,
Oplatające serce w bitwie o następne uderzenie,
Gdzieś w środku przemawia misterny nauczyciel,
Że nawet złudzenie się starzeje,
Wybierz podróż na skrzydłach przeznaczenia,
Mówiąc wszystkim skarbom żegnajcie,
Wahadło zegara rozprasza w rozkwicie priorytet poświęceń,
Robiąc z życia huśtawkę,
Wczorajsze problemy przysłania margines zniekształceń,
Jak wiele z tych uliczek,
Relikwie łaski w postaci kropelek i ziarenek,
Których przypadło być niewolnikiem,
To nie pojedynek przekonania,
Jesteś tak głodna, że wystarczyłby ci ogryzek,
Dzięki klepsydrze czasu uczynię cię młodą,
Słysząc twój głos w ostatniej modlitwie.

Podoba ci się wiersz?
Zostaw coś po sobie :)
http://www.eelsi.pl
"Dziękuję i Pozdrawiam"
Latima
Posty: 3442
Rejestracja: śr 14 lip, 2010

Post autor: Latima »

Wiesz, Marcinie, to jest tak - nawet Michal Anioł, co kuł w marmurze, najpierw uczył sie rzemiosla, a dopiero po poznaniu warsztatu , zaczął kombinować z formą. Teraz napiszę to, co widzi czytelnik, a Ty sobie przemyślisz, czy taki wynik chciałeś osiagnąć, ok?
Dzierżysz kielich, ale od stu lat już mowimy trzymam kielich, więc archaizm, ktory pompuje wiersz, bożiczku, a kto jeszcze używa form - na pohybel ( wiesz, co znaczy to słowo i skąd się wzięlo?, tak na marginesie). Jakiej sakiewce, jakiej sakiewce? zapytaj sąsiada, czy jeszcze używa sakiewki. Co to : z głębin oblicza, kurcze, bo jakoś tego nie widzę, noż, nie widzę. Mlody człowieku, co to są relikwie łaski...Ty chyba czytasz teksty średniowieczne, bo nawet renesans posługiwal się już nowocześniejszym językiem....
Od czasów I wojny światowej, kiedy załamala się tradycyjna sztuka, bo okazało się, że skostniała i nie potrafi wyrazić doznań tego, z czym człowiek zetknął się na polu bitwy, ( od odtwarzania rzeczywistości są zdjęcia); artyści odkryli, że muszą za pomocą słowa ( metafory) wytworzyć indywidualny obraz w wyobraźni pojedyńczej osoby, bo każdego ból np zęba jest inny.
Marcinie , to łatwizna te metafory dopełniaczowe: dyrygent zyczeń ( łokropne!), misterny nauczyciel ( no, nie, jaki tam misterny nauczyciel, misterny to może być haft, proszę Cię), priorytet poświecenia ( to jest dmuchawiec - latawiec, uwierz). Skrzydla przeznaczenia, kurcze.....a może skrzydła wrony, gawrona - przynajmniej są oryginalne, bo czarne, ło!

Zabolały moje słowa ? Wiem, ale sa uczciwe i szczere. Ludzie milczą lub obijaja, ja mówię bez owijania w bawelnę. Zanim wkleisz następny tekst , pamiętaj, piszesz dla wszystkich, nawet dla profesorów. Tak to już jest w momencie publikacji, coż... Serdeczności, La
Ostatnio zmieniony pt 26 paź, 2018 przez Latima, łącznie zmieniany 2 razy.
WładcaMetafor
Posty: 22
Rejestracja: wt 23 paź, 2018
Lokalizacja: Świętochłowice
Kontakt:

Post autor: WładcaMetafor »

Hmmm to zależy... Nawet jeśli używam w tym wierszu takiego, a nie innego języka świadczy tylko o tym, że widocznie to kobieta z tamtych czasów i bardzo majętna i jeśli ten wiersz przybrał taką formę to znaczy, że potrafił się do niej dostosować :) Jestem z siebie, aż dumny
Awatar użytkownika
Tomasz Kowalczyk
Administrator
Posty: 4469
Rejestracja: wt 10 cze, 2014

Post autor: Tomasz Kowalczyk »

Jestem z siebie, aż dumny
Żeby zostać poetą, musisz się z tego najpierw wyleczyć. Piszesz dużo, w bardzo kiepskim stylu. Widać ubogie słownictwo, brak oczytania.
Na analizę tego wiersza już nie mam ochoty.

Pozdrawiam
Każdy jest kowalem własnego losu. Nie każdy Kowalczykiem.
WładcaMetafor
Posty: 22
Rejestracja: wt 23 paź, 2018
Lokalizacja: Świętochłowice
Kontakt:

Post autor: WładcaMetafor »

Czasami trzeba się zastanowić, czy chce się pisać wiersz, czy spot reklamowy :) Jeśli mi się to podoba to znaczy, że tak miało być :) Przykro mi, jeśli ludzie twojego pokroju nie rozumieją wierszu czy też tego, co przedstawia, bo to tylko świadczy, jak bardzo świat stał się płytki...
Awatar użytkownika
Tomasz Kowalczyk
Administrator
Posty: 4469
Rejestracja: wt 10 cze, 2014

Post autor: Tomasz Kowalczyk »

Życzę "dalszych" sukcesów. Ale u nas ich nie osiągniesz.
Dotrzyj do takich portali, w których chwalą nawet za zarejestrowanie się.
Jest ich cała masa w Sieci.
Każdy jest kowalem własnego losu. Nie każdy Kowalczykiem.
Awatar użytkownika
Leon Gutner
Posty: 7907
Rejestracja: czw 15 kwie, 2010
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Leon Gutner »

Zastanawiam się co gorsze ? Wiersz czy przekonanie autora że to dobry wiersz ?
To drugie niedobre dla autora a tym bardziej dla wiersza więc chyba to drugie gorsze .
Tymczasem jaki jest wiersz każdy widzi a ja nie widzę tu dobrego wiersza .
Dostosowanie formy i języka do wiersza to najlepsze wytłumaczenie na jego słabość .
Cóż każdy musi chyba przejść tę drogę .

Z uszanowaniem L.G.
" Każdy dzień to takie małe życie "
Awatar użytkownika
Irena
Posty: 5448
Rejestracja: pt 26 wrz, 2008
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: Irena »

Cóż, ten portal nie jest pierwszym autora. Na innym blokuje każdego kto śmie napisać krytycznie o jego utworach. Żeby publikować swoje teksty, trzeba do tego dorosnąć. Nawet nie podziekowales
Latimie za rzetelną analizę.
Kiedyś pewnie napiszesz wiersz. ...kiedyś. ..
Powodzenia.
" siła pióra leży w pokorze do własnego słowa"- Mithril
Awatar użytkownika
Liliana
Posty: 6684
Rejestracja: pt 05 lis, 2010
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: Liliana »

Irena pisze:Cóż, ten portal nie jest pierwszym autora. Na innym blokuje każdego kto śmie napisać krytycznie o jego utworach.
Znaczy kolejny geniusz zapoznany w Ogrodzie się objawił. Gratuluję tej pewności siebie.
wiem, że nic nie wiem, ale staram się dowiedzieć,