Do Sylvii Plath

 Moderator: Tomasz Kowalczyk

ODPOWIEDZ
Hiacynt
Posty: 63
Rejestracja: sob 13 mar, 2021

Post autor: Hiacynt »

przeczytałem twój wiersz „Lustro”
myślę że zawsze byłaś
ciekawością odbijającą obraz
niepokojąco rzeczywisty

czasem pomiędzy spojrzeniem a odbiciem
czuje się dotyk niewidzialnej kreski
zmieniający rysy z zachowaniem znaków szczególnych
na końcu dzieła i one znikają w ciemności

mimo to malujesz słowem
wypowiadasz zaklęcia
zmieniasz się w jezioro
ludzie zatapiają w tobie ręce
obmywają twarze

stojąc przed tobą
czuję pokusę by się zanurzyć
i odnaleźć miejsce w którym
ciało słowem się staje
Awatar użytkownika
Leon Gutner
Posty: 7876
Rejestracja: czw 15 kwie, 2010
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Leon Gutner »

Z przyjemnością odczytu.

Ukłony L.G.
" Każdy dzień to takie małe życie "
Awatar użytkownika
Krystyna Morawska
Posty: 1448
Rejestracja: czw 04 cze, 2020
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Krystyna Morawska »

A ja wpadam w pajęczą sieć, a co do wiersza - dobry :rozyczka:
- żeby sędzia nie zaznał radości w sądzeniu -
Hiacynt
Posty: 63
Rejestracja: sob 13 mar, 2021

Post autor: Hiacynt »

Dzięki za komentarze.
Awatar użytkownika
Pranda
Posty: 278
Rejestracja: ndz 13 gru, 2009
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Pranda »

Wiersz tylko w drugiej strofie odsłania refleksje Autora po przeczytaniu wiersza. Zabrakło zmetaforyzowanych myśli krążących wokół tematyki podsuniętej przez Sylvię Plath. Zbyt wiele dosłownych wynurzeń, które spowodowały spłycenie zamiaru. Pozdrawiam
Hiacynt
Posty: 63
Rejestracja: sob 13 mar, 2021

Post autor: Hiacynt »

Pranda pisze: pt 28 maja, 2021 Wiersz tylko w drugiej strofie odsłania refleksje Autora po przeczytaniu wiersza. Zabrakło zmetaforyzowanych myśli krążących wokół tematyki podsuniętej przez Sylvię Plath. Zbyt wiele dosłownych wynurzeń, które spowodowały spłycenie zamiaru. Pozdrawiam
Nie zgadzam się z Twoim komentarzem, to , że w drugiej strofie , co z tego, zbyt dosłowne? Hm... no nie, Twój komentarz jest żałosny, ale cóż masz prawo...
felicja
Posty: 370
Rejestracja: pn 19 kwie, 2021

Post autor: felicja »

Zerknęłam do tego wiersza, ale jakoś do mnie nie przemawia. Pozdrawiam. :-D
Awatar użytkownika
Margot
Posty: 404
Rejestracja: śr 01 lip, 2020
Lokalizacja: Sheffield

Post autor: Margot »

Podoba mi się Twój wiersz. Podoba mi się sposób, w jaki nawiązujesz do wiersza "Lustro" Sylwii Plath zwracając się do niej samej i uzasadniając to, że mówi w tym wierszu jako lustro czy tafla /lustro/ wody. :rozyczka:

PS
Nie daj się ponieść emocjom, Irysie. Pozdrawiam serdecznie.
It is my happiness in you that you don't know me yet.
/Andrzej Partum/
Awatar użytkownika
Tomasz Kowalczyk
Administrator
Posty: 4448
Rejestracja: wt 10 cze, 2014

Post autor: Tomasz Kowalczyk »

Hiacynt pisze: ndz 30 maja, 2021
Pranda pisze: pt 28 maja, 2021 Wiersz tylko w drugiej strofie odsłania refleksje Autora po przeczytaniu wiersza. Zabrakło zmetaforyzowanych myśli krążących wokół tematyki podsuniętej przez Sylvię Plath. Zbyt wiele dosłownych wynurzeń, które spowodowały spłycenie zamiaru. Pozdrawiam
Nie zgadzam się z Twoim komentarzem, to , że w drugiej strofie , co z tego, zbyt dosłowne? Hm... no nie, Twój komentarz jest żałosny, ale cóż masz prawo...
Każdy komentarz jest godzien szacunku, przede wszystkim ten, który wywraca autorowi jego sposób myślenia prowadzący do powstania komentowanego utworu. Jeżeli nie zgadzasz się z adwersarzem, napisz to w sposób kulturalny. Jesteś na "Ogrodzie Ciszy", a tu wymagana jest kultura pisania.
Każdy jest kowalem własnego losu. Nie każdy Kowalczykiem.
Hiacynt
Posty: 63
Rejestracja: sob 13 mar, 2021

Post autor: Hiacynt »

felicja pisze: ndz 30 maja, 2021 Zerknęłam do tego wiersza, ale jakoś do mnie nie przemawia. Pozdrawiam. :-D
Rozumiem i dzięki za odwiedziny.
Hiacynt
Posty: 63
Rejestracja: sob 13 mar, 2021

Post autor: Hiacynt »

Margot pisze: pn 31 maja, 2021 Podoba mi się Twój wiersz. Podoba mi się sposób, w jaki nawiązujesz do wiersza "Lustro" Sylwii Plath zwracając się do niej samej i uzasadniając to, że mówi w tym wierszu jako lustro czy tafla /lustro/ wody. :rozyczka:

PS
Nie daj się ponieść emocjom, Irysie. Pozdrawiam serdecznie.
Dzięki za komentarz, masz rację, trochę mnie poniosło.
Hiacynt
Posty: 63
Rejestracja: sob 13 mar, 2021

Post autor: Hiacynt »

Tomasz Kowalczyk pisze: pn 31 maja, 2021
Hiacynt pisze: ndz 30 maja, 2021
Pranda pisze: pt 28 maja, 2021 Wiersz tylko w drugiej strofie odsłania refleksje Autora po przeczytaniu wiersza. Zabrakło zmetaforyzowanych myśli krążących wokół tematyki podsuniętej przez Sylvię Plath. Zbyt wiele dosłownych wynurzeń, które spowodowały spłycenie zamiaru. Pozdrawiam
Nie zgadzam się z Twoim komentarzem, to , że w drugiej strofie , co z tego, zbyt dosłowne? Hm... no nie, Twój komentarz jest żałosny, ale cóż masz prawo...
Każdy komentarz jest godzien szacunku, przede wszystkim ten, który wywraca autorowi jego sposób myślenia prowadzący do powstania komentowanego utworu. Jeżeli nie zgadzasz się z adwersarzem, napisz to w sposób kulturalny. Jesteś na "Ogrodzie Ciszy", a tu wymagana jest kultura pisania.
Tak, trochę mnie poniosło za co przepraszam w przyszłości postaram się w sposób kulturalny odpowiadać na komentarze.
Latima
Posty: 3442
Rejestracja: śr 14 lip, 2010

Post autor: Latima »

Drogi Autorze, pewnie i mnie się oberwie, ale co mi tam....
1/ po chinyludowe przytaczasz w swojej wypowiedzi całe teksty komentatorów, nie rozumiem
2/ przegadałes tekst, przegadałeś. Dowody - bardzo proszę:
a) przeczytałem twój wiersz „Lustro”
myślę że zawsze byłaś
ciekawością odbijającą obraz
niepokojąco rzeczywisty

Utwór jest adresowany, zgadza się? Ta, przeca widzę, że do S. P, to wystarczy:
przeczytałem wiersz " Lustro" ( wiem, że to poetka, więc nawet słowo wiersz właściwie jest zbyteczne)
b) odbijającą obraz //a odbiciem...
c) popatrz na końcówki...nie wierzę, że sprawi ci trudność dostrzeżenie ich powtarzalności: malujesz, zmieniasz, wypowiadasz.....
Mam rację? Jak nie mam - patrz wyżej, z nieco złośliwym uśmiechem, ja ( pozdrawiam, hej!)
Hiacynt
Posty: 63
Rejestracja: sob 13 mar, 2021

Post autor: Hiacynt »

Latima pisze: czw 17 cze, 2021 Drogi Autorze, pewnie i mnie się oberwie, ale co mi tam....
1/ po chinyludowe przytaczasz w swojej wypowiedzi całe teksty komentatorów, nie rozumiem
2/ przegadałes tekst, przegadałeś. Dowody - bardzo proszę:
a) przeczytałem twój wiersz „Lustro”
myślę że zawsze byłaś
ciekawością odbijającą obraz
niepokojąco rzeczywisty

Utwór jest adresowany, zgadza się? Ta, przeca widzę, że do S. P, to wystarczy:
przeczytałem wiersz " Lustro" ( wiem, że to poetka, więc nawet słowo wiersz właściwie jest zbyteczne)
b) odbijającą obraz //a odbiciem...
c) popatrz na końcówki...nie wierzę, że sprawi ci trudność dostrzeżenie ich powtarzalności: malujesz, zmieniasz, wypowiadasz.....
Mam rację? Jak nie mam - patrz wyżej, z nieco złośliwym uśmiechem, ja ( pozdrawiam, hej!)
Masz rację.