terra incognita

 Moderator: Tomasz Kowalczyk

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Vesper
Posty: 1792
Rejestracja: ndz 31 maja, 2020
Lokalizacja: bardo

Post autor: Vesper »

granic
zaciekle strzegą wilki

słońce nigdzie nie dociera
więc jeśli idziesz
to po omacku

skrywany od zawsze głód
w końcu
zerwie się z łańcucha

wtedy mnie
nazwiesz
Awatar użytkownika
Leon Gutner
Posty: 7856
Rejestracja: czw 15 kwie, 2010
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Leon Gutner »

Jestem pod wrażeniem osiągnięcia zainteresowania czytelnika Leona w tak niewielu linijkach.

Z uszanowaniem L.G.
" Każdy dzień to takie małe życie "
Awatar użytkownika
Tomasz Kowalczyk
Administrator
Posty: 4434
Rejestracja: wt 10 cze, 2014

Post autor: Tomasz Kowalczyk »

Między tym, co słuszne, i tym, co błędne, rozciąga się wielka przestrzeń. Tam się spotkamy.
Mevlana Jelaluddin Rumi, wiek VII (modlitwa)
Wejść bez obawy w pas ziemi niczyjej...

Pozdrawiam
Każdy jest kowalem własnego losu. Nie każdy Kowalczykiem.
Awatar użytkownika
mysia
Posty: 402
Rejestracja: ndz 24 kwie, 2016
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: mysia »

Granic zło-wrogich jest moc ale są i granice naturalne jak choćby naszego ciała lub te neutralne, które przekraczamy nie wiedząc nawet kiedy co rusz. Pozdrawiam :rozyczka:
"Jak dziwna jest natura ludzka! To, co rani przy świetle, podoba się w ciemnościach"
Awatar użytkownika
Mariusz
Posty: 3238
Rejestracja: wt 30 wrz, 2008
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Mariusz »

Jestem zachwycony sposobem przekazania odczuć i emocji. Wiersz sprawił, że zajrzałem w głąb siebie. Serdecznie pozdrawiam. :rozyczka:
każdy komentarz uczy
lunatyk
Posty: 61
Rejestracja: czw 06 paź, 2022

Post autor: lunatyk »

Czasem słońce oślepia, może wtedy ciemność jest dobra? Może dostrzegamy w niej to, czego wcześniej nie widzieliśmy?
A wilki? Wystarczy spojrzeć na człowieka.

Bardzo dobry wiersz.
Awatar użytkownika
maybe
Posty: 5330
Rejestracja: pt 06 maja, 2011

Post autor: maybe »

W życiu chyba każdego człowieka znajdzie się miejsce dla się wilków, głodu, błądzenia po omacku. I emocji, które wywołują. Krótko i treściwie :rozyczka:
Wiem wystarczająco dużo, żeby wiedzieć jak mało wiem.
Awatar użytkownika
Vesper
Posty: 1792
Rejestracja: ndz 31 maja, 2020
Lokalizacja: bardo

Post autor: Vesper »

Leonie, bardzo dziękuję za Twoje słowa. Nic tak nie uskrzydla autora, jak zainteresowanie Czytelnika :rozyczka:

Niezwykła modlitwa, Tomku :rozyczka:
Całe życie balansujemy pomiędzy tym, co słuszne, a tym, co błędne. I dopóki nie wejdziemy w pas ziemi niczyjej, obawy będą nami rządzić...

Masz rację, mysiu :rozyczka:
Istnieje wiele granic. Zło-wrogich i takich, które je imitują. Takich, które budzą lęk i tych, które rozbudzają pragnienia. Recepta zawsze jest ta sama: dopóki ich nie przekroczymy, nie przekonamy się, co kryją.

Z całego serca dziękuję, Mariuszu :rozyczka:
Pewnie każdy autor pragnie, by jego tekst sprawił, że Czytelnik spogląda w głąb siebie. Skoro udało mi się to osiągnąć, czuję się spełniona.

Podoba mi się Twój tok rozumowania, lunatyku :rozyczka:
Ciemność ma wiele znaczeń, nie zawsze jest czymś złym.
Podobnie wilki. Nie demonizowałabym ich. To mądre i silne stworzenia. Nie atakują bez powodu.

Dziękuję, Basiu :rozyczka:
Staram się, by moje teksty były uniwersalne. A ostatnio dużo rozmyślam nad motywami, które skłaniają człowieka do podjęcia takiej, a nie innej (niekiedy irracjonalnej, szkodliwej wręcz) decyzji. Podstawą jest hierarchia potrzeb Maslowa, ale także nasze życiowe doświadczenia. Pewnie dlatego tak ciężko porozumieć się nam w obrębie jednego gatunku. Pozornie tacy sami, wewnętrznie stanowimy odrębne światy, niejednokrotnie targane wojnami i całym mnóstwem obaw. Stawiamy granice, które ciężko przekroczyć. Uda się to tylko tym naprawdę zdeterminowanym. Czy to warte wysiłków i ryzyka, nigdy nie wiadomo...
Awatar użytkownika
cortessa
Posty: 1355
Rejestracja: czw 05 gru, 2013

Post autor: cortessa »

Świetnie złożony utwór z magiczną wręcz puentą.
:rozyczka:
Awatar użytkownika
Vesper
Posty: 1792
Rejestracja: ndz 31 maja, 2020
Lokalizacja: bardo

Post autor: Vesper »

Bardzo dziękuję, cortesso :rozyczka:
Awatar użytkownika
ćma
Posty: 694
Rejestracja: sob 12 sty, 2013
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: ćma »

Świetnie skondensowany portret natury ludzkiej, a przynajmniej jej istotnej części. Jest w wierszu siła i magnetyzm :rozyczka:
hawi
Awatar użytkownika
Vesper
Posty: 1792
Rejestracja: ndz 31 maja, 2020
Lokalizacja: bardo

Post autor: Vesper »

Dziękuję, ćmo :rozyczka:
Marek
Posty: 173
Rejestracja: pn 16 sty, 2023

Post autor: Marek »

granic
strzegą wilki
słońce nie dociera

więc jeśli idziesz
to po omacku

skrywany od zawsze głód
w końcu
zerwie się z łańcucha

wtedy mnie
nazwiesz

tak sobie ośmieliłem się skrócić Twój znakomity tekst - wydaje mi się, że wtedy jeszcze bardziej nabiera tempa
w określaniu sytuacji, staje się bardziej dynamiczny, "przestraszenny" ale znakomicie doprowadzający do "zerwie się z łańcucha" jako wyzwolenia i tej cudownie miękkiej, łagodnej ale pełnej, odczytywalnej puenty. tak to sobie wykombinowałem.