W TVP Polonia

Film, teatr, wystawa

 Moderator: Tomasz Kowalczyk

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mariola Kruszewska
Posty: 12383
Rejestracja: czw 24 lip, 2008
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Post autor: Mariola Kruszewska »

Zapomniane zbrodnie na Wołyniu

22:50 TVP Polonia czwartek, 26 sierpnia 2010

FILM DOKUMENTALNY "Zapomniane zbrodnie na Wołyniu", Polska, 2009

czas trwania: 50 min

reż. Tadeusz Arciuch, Maciej Wojciechowski

Dwoje narratorów Lucyna Kulińska i Leon Popek przybliża tragiczne wydarzenia, które rozegrały się na Wołyniu w latach 1943-1945. Podczas trwającej w tym okresie niemieckiej okupacji oddziały ukraińskich nacjonalistów wymordowały ponad 120 tysięcy miejscowej ludności, w przeważającej mierze Polaków, Rosjan i Żydów. W programie wykorzystano m.in. archiwalne zdjęcia z ekshumacji przeprowadzonej w 1992 roku, w czasie której odnaleziono szkielety 243 osób z nieistniejącej osady Wola Ostrowiecka. Przed kamerą wypowiada się również Halina Lisowska, która wraz z matką przeżyła rzeź swojej wsi.
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 przez Mariola Kruszewska, łącznie zmieniany 1 raz.
Ojcze nasz, (...) przyjdź królestwo Twoje.

Nie uczę, nie mam patentu na rację. emde
Jolanta Kowalczyk
Posty: 2823
Rejestracja: śr 17 wrz, 2008
Kontakt:

Post autor: Jolanta Kowalczyk »

Myślałam, że wyjdą na światło dzienne bardziej drastyczne sceny, ale już sam opis wydarzeń ukazany w eufemistyczny sposób potrafi wstrząsnąć człowiekiem. Najbardziej utkwiło mi w pamięci, że ludzie wracali się po słoninę ryzykując życiem. Osierocili dzieci za marny kawałek tłuszczu...
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 przez Jolanta Kowalczyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mariola Kruszewska
Posty: 12383
Rejestracja: czw 24 lip, 2008
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Post autor: Mariola Kruszewska »

Cieszę się, że obejrzałaś ten dokument.
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 przez Mariola Kruszewska, łącznie zmieniany 1 raz.
Ojcze nasz, (...) przyjdź królestwo Twoje.

Nie uczę, nie mam patentu na rację. emde