Siekiera - "Ballady na koniec świata"

 Moderator: Tomasz Kowalczyk

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Vesper
Posty: 1792
Rejestracja: ndz 31 maja, 2020
Lokalizacja: bardo

Post autor: Vesper »

Siekiera – polski zespół punkrockowy i nowofalowy, utworzony w drugiej połowie 1983 roku w Puławach. Jego założycielami byli: gitarzysta/autor tekstów Tomasz „Dzwon” Adamski, wokalista Tomasz „Budzy” Budzyński, basista Jerzy „Sex” Janeczek i perkusista Ireneusz „Borys” Czerniak.

Na albumie "Ballady na koniec świata" próżno szukać punkrockowych brzmień Siekiery z wczesnych lat osiemdziesiątych, gdy występowali w Jarocinie, czy tych nowofalowych z genialnego albumu "Nowa Aleksandria". W zasadzie ta płyta to projekt jednego człowieka - Tomka Adamskiego, który użycie nazwy zespołu tłumaczy tak: „Wielu uważa, że Siekiera to ja. Dlaczego więc miałbym inną nazwą sygnować tę płytę?”. Zagorzali (jak dla mnie:psycho) fani po wydaniu "Ballad..." grozili Adamskiemu śmiercią. Ich zdaniem zdradził wszystko, co Siekiera sobą reprezentowała...
Mnie płyta "Ballady na koniec świata" zachwyciła. To prawda, że jest przepełniona pesymizmem, ale i zarazem niezwykle poetycka. I najzwyczajniej - piękna. Dla mnie to akt odwagi Adamskiego, którego najwidoczniej niektórzy zaszufladkowali stylistycznie dawno temu i uznali, że jest to stan niezmienny, gdyż oni tak chcą. A przecież każdy twórca doświadcza przemian i wręcz powinien szukać nowych rozwiązań, nawet tych zaskakujących. To dowód na jego rozwój, którego nikt nie ma prawa mu zabronić!
Poza tym ta płyta jest swego rodzaju ekshibicjonizmem: odsłania najgłębsze rejony duszy Adamskiego - człowieka wrażliwego, pełnego niepokoju, zadumy. Nie jest łatwo aż tak się odsłonić... I jak widać, ma to swoją cenę.


Wydane w 2011 roku "Ballady... " to 9 utworów, z czego 3 są instrumentalne.


Schyłek sierpnia zawsze nastraja mnie melancholijnie, co doskonale oddaje poniższy, jakże poruszający, utwór:

(Przekwitło lato)


I jeszcze wieńczące album (szkoda, że niespełna dwuminutowe) "Po burzy":

Coś absolutnie pięknego! Te dźwięki wzięły mnie w niewolę.
Awatar użytkownika
Vesper
Posty: 1792
Rejestracja: ndz 31 maja, 2020
Lokalizacja: bardo

Post autor: Vesper »


(Poza czasem)
Ostatnio zmieniony sob 03 wrz, 2022 przez Vesper, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Vesper
Posty: 1792
Rejestracja: ndz 31 maja, 2020
Lokalizacja: bardo

Post autor: Vesper »


(Ludzie mówią)
Awatar użytkownika
Vesper
Posty: 1792
Rejestracja: ndz 31 maja, 2020
Lokalizacja: bardo

Post autor: Vesper »


(Droga na szczyt)